Blog


Živnostníci se zlepšují ve splácení.

2 / 10 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, pokles počtu nesplácených dluhů u živnostníků naznačuje, že se jejich platební schopnost zlepšuje a ve finančních problémech způsobených pandemií už zůstává pouze malá část z nich. Většina obnovila dodávky svých služeb a zboží, nebo si našla nové zdroje příjmů. Někteří drobní podnikatelé z pohostinství a cestovního ruchu, kde přetrvávají problémy, přešli do jiných oborů, jiní se nechali zaměstnat. Své závazky bez problémů platí a nebojí se brát si nové půjčky.

Počet pohledávek finančních institucí vůči živnostníkům na konci ledna 2022 poklesl o dvacet procent oproti srpnu 2021, kdy byla jejich situace s placením dluhů nejhorší od roku 2017. Počet dluhů kulminoval v průběhu léta 2021. To jsme registrovali jejich nárůst téměř o čtvrtinu proti stavu před pandemií, kdy byl počet nesplácených dluhů drobných podnikatelů na historicky nejnižší úrovni," popsal a vysvětlil genezi (vývoj) nesplácených dluhů Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance. Nárůst počtu pohledávek vůči živnostníkům v M.B.A. Finance registrovali od listopadu 2020, kdy se na jejich hospodaření začaly projevovat restrikce proti šíření nemoci COVID-19. K současnému zlepšení platební morálky malých podnikatelů došlo kvůli oživení národního hospodářství poté, co domácnosti i firmy začaly investovat do spotřeby, kterou od začátku pandemie odkládaly. Většina živnostníků je v současné době vytížena jako před pandemií a jejich lepší finanční situaci zajišťuje nejen velký objem práce, ale také zvyšování její ceny. Zejména u řemesel poptávka výrazně převyšuje nabídku a zákazníci tak musí zdražování akceptovat.

Drobným podnikatelům se daří a nebojí se brát si nové půjčky. Podle statistik České národní banky se jejich fin. závazky u obchodních bank navýšily za posledních šest měsíců o více než 1,2 miliardy, zatímco před tím rok téměř stagnovaly.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím M.B.A. Finance a Hypoindex.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top