Blog


Zhoršení materiálních podmínek čeká nejvíc občanů za deset let.

1 / 12 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, zhoršení materiálních podmínek své domácnosti očekává v letošním roce polovina Čechů, Moravanů a Slezanů. Je to přitom nejvyšší podíl od ledna 2012. Současně 51 procent respondentů hodnotí životní podmínky svých domácností jako dobré, což je stejný podíl jako před rokem. Toto zjištění vyplývá z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Toto empirické šetření se uskutečnilo od 14. května do 11. července a zúčastnilo se ho 994 dotazovaných.

Loni očekávalo zhoršení svých materiálních podmínek 22 procent Čechů, Moravanů a Slezanů. Jejich podíl se tak za jeden rok více než zdvojnásobil. Zlepšení naopak očekává 12 procent občanů, více než třetina veřejnosti se pak domnívá, že se jejich materiální podmínky letos nijak nezmění. Příznivěji další vývoj vidí absolventi vysokých škol, mladí lidé ve věku do 29 let, studenti, podnikatelé a samostatně výdělečně činní. Naopak hůře vyhlídky hodnotí dotázaní ve věku od 65 let výše.

Podíl občanů, kteří hodnotí materiální podmínky své domácnosti jako dobré, se od poloviny roku 2016 držel zhruba kolem 50 procent. Výjimku představoval poslední předcovidový výzkum v lednu 2020, kdy tento podíl dosáhl 55 procent, což bylo nejvíce od začátku měření. Jako špatné hodnotí podmínky své domácnosti aktuálně 11 procent Čechů, Moravanů a Slezanů, zbytek respondentů zvolil neutrální odpověď.

Hodnocení se zlepšuje s posunem po pravolevé škále politické orientace od levice k pravici. Lépe své podmínky hodnotí také mladí ve věku 15 až 29 let, absolventi vysokých škol, studenti, podnikatelé a samostatně činní, vysoce kvalifikovaní odborní či vedoucí pracovníci a voliči koalice SPOLU či koalice Pirátů a STAN.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím CVVM a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top