Blog


Zákonodárci plánují milostivé léto na dluhy za zdravotní pojištění.

4 / 1 / 2024

Vážení klienti, milí čtenáři, občané dlužící za zdravotní pojištění získají šanci na snazší splacení svého finančního závazku. A to i tehdy, pakliže je na ně vedena daňová exekuce. Chystá se totiž další milostivé léto. Tentokrát se týká zdravotních pojišťoven. To má proběhnout mezi 1. červencem a 31. listopadem letošního roku. Při zaplacení dlužné částky se dlužníkům (povinným) odpustí penále i náklady na exekuce. Legislativní návrh ještě musejí schválit poslanci a senátoři a kontrahovat prezident republiky.

Toto zjištění vyplývá z návrhu právního předpisu, který předložila skupina poslanců, mj. ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a poslanec Patrik Nacher (ANO). „Dá se očekávat, že o odpuštění penále požádají nižší tisíce dlužníků a celkový objem zaplaceného pojistného se bude pohybovat v desítkách milionů korun," konstatovali. Konkrétně se podle legislativců má jednat o dluhy vymáhané v daňových exekucích. Tedy úřadem, nikoliv prostřednictvím soudních exekutorů. Má tak jít o obdobu letošního milostivého léta, kdy se lidé analogickým způsobem mohli výhodněji zbavit dluhů u ČSSZ, Finanční správy a Celní správy.

Akce se má týkat dluhů, na které bude exekuce nařízena nejpozději do konce roku 2023. Vztahovat se bude na fyzické osoby, avšak ne na firmy. Dlužník bude muset zapojení do ní oznámit zdravotní pojišťovně. Dluh pak bude muset uhradit jednorázově, a to do konce roku 2024. Jestliže bude dlužníkův závazek vyšší než pět tisíc korun, bude moci požádat o rozložení na měsíční splátky. V případě dluhu do 50 tis. půjde o dvanáct splátek, v případě vyššího až o 36.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím novinky.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top