Blog


Žádosti o odklad splátek dle České bankovní asociace zpomalují.

6 / 8 / 2020

Vážení čtenáři, banky podle ČBA za poslední týden přijaly třetinu žádostí o odklad splátek oproti červnu. Podle aktuální České národní banky jich bylo k 24. červenci podáno 392.000 a schváleno 350.000. Od listopadu budou muset všichni znovu začít splácet, proto se očekává, že zájem o odklad splátek v srpnu ustane. ČTK to sdělil hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura. Komerční banky podle Staňury k 24. červenci odmítly 42.000 žádostí, což je zhruba 10,7 procenta z celkového počtu podaných žádostí.

O odklad splátek mohou lidé žádat do 31. října, poté se budou muset vrátit k běžnému splácení. „Následně se ukáže, do jaké míry byl odklad splátek účinný. Odklad dostalo přibližně deset procent všech úvěrovaných klientů bank," konstatoval. Procenta jednotlivých druhů úvěrů se podle Staňury nemění. Na spotřebitelské půjčky připadají dvě třetiny podaných i schválených žádostí, čtvrtinu tvoří hypoteční úvěry. Zbytek jsou úvěry podnikatelů a nezařazené.

O odklad splátek mohou žádat dlužníci zasažení v souvislosti s koronavirem. Dlužník věřiteli skutečnost oznámí, důvody nemusí prokazovat. Splátky je možné odložit u úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypotečních úvěrů je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných již před 26. březnem, které ale byly čerpány až po tomto datu. Moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky nelze odložit ani u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů. Vláda schválila možnost odkladu splácení úvěrů a hypoték 1. dubna. Přerušeno je splácení úroků i jistiny.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a České bankovní asociace)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top