Blog


Za dobu pandemie se zhoršila finanční situace třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů.

20 / 7 / 2020

Vážení klienti, za dobu pandemie se zhoršila ekonomická situace až třetiny z vás. Šetřit tak plánuje dvakrát více žen než mužů. Muži chtějí dvakrát více investovat. Utrácet uvážlivěji si přeje 40 procent mladých ve věku 18 až 24 let. V případě, že se s příchodem druhé vlny pandemie dostanou do finančních potíží, plánuje polovina Čechů využít hlavně úspory v kombinaci s pomocí rodiny (23 procent) a státní podporou (21 pct). Toto zjištění vyplývá z červnového průzkumu Provident Financial mezi 600 respondenty.

Nejvíce dopady omezení tuzemského národního hospodářství pocítili lidé bez úspor. Finanční situace se zhoršila u 56 procent z nich. Přesto pouze čtvrtina lidí bez finanční rezervy plánuje začít více šetřit, ať už v hotovosti (15 procent) nebo na spořicím účtu (devět procent). Jsou však i domácnosti, kde pandemie měla opačný dopad, 12 procent dotázaných ve věku 18 až 24 let hlásí zlepšení finanční situace. „Vyhlášení nouzového stavu ze dne na den přineslo velmi rychlé změny. Mnoho lidí čelilo prudkému, okamžitému, a hlavně nečekanému poklesu příjmů. Tato zkušenost mnoho lidí vedla ke změně přístupu k osobním financím," konstatoval generální ředitel Providentu Viktor Boczán. Kroky, které nyní Češi chystají, závisí na jejich úsporách.

Čtvrtina lidí bez finanční rezervy plánuje zásadně omezit finanční výdaje a chce co nejrychleji doplatit stávající úvěry. V domácnostech s úsporami vyššími než 150.000 plánuje třetina odkládat více peněz stranou a čtvrtina chce naspořené peníze investovat. Zhodnocování peněz se dvakrát častěji plánují věnovat muži než ženy. „V souvislosti s první vlnou coronaviru jsme zaznamenali zodpovědný přístup našich klientů a snížení poptávky po úvěrech. I my jsme přistoupili ke zpřísnění podmínek pro získání půjčky," upozornil Boczán. V případě druhé vlny však bude situace v mnoha rodinách komplikovanější právě proto, že úspory z části nebo zcela využili už na jaře. Zpomalení ekonomiky a konec vyplácení ošetřovného kvůli zavřeným školám aktuálně negativně ovlivní zaměstnanost a řada lidí přijde o práci.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top