Blog


Vláda schválila, že oddlužení by mohlo místo pěti let trvat tři roky.

8 / 11 / 2020

Vážení čtenáři, proces insolvence by mohl pro futuro trvat u všech občanů tři roky, schválila na svém zasedání vláda v novele insolvenčního zákona. Ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě uvedlo, že tříletý režim místo pětiletého by se mohl týkat řízení zahájených po 1. červenci příštího roku. Návrh právního předpisu však nejprve musí projednat Poslanecká sněmovna a Senát. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) by mohl předpis pomoci i vzhledem k dopadům epidemie covidu-19.

Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že zkrácení délky doby oddlužení z pěti na tři roky je klíčovým prvkem této legislativní novely. „Osvobození od placení dluhů současně není podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Toto nové oddlužení se přitom navrhuje přijmout pro všechny fyzické osoby bez rozdílu, zda jde o podnikatele či spotřebitele," informoval resort. Nové pravidlo podle ministerstva zdůrazňuje princip rovnosti v přístupu k druhé šanci podle evropské legislativy. „Diskriminace na základě typu výdělečné činnosti či původu dluhů je v dnešní době již překonaná, když historický vývoj právní úpravy ukázal, že odlišování nemá své opodstatnění," referovalo ministerstvo.

Benešová po jednání vlády uvedla, že ekonomické potíže spojené s epidemií dopadají i na střední třídu. „Je třeba jí v tomto směru pomoci, tato novela by měla být efektivní a účinná," řekla. Příslušná evropská směrnice má být zakomponována do českého práva do července 2021, což by se podle Benešové mělo podařit. „Hlavním cílem je rychlejší a efektivnější osvobození od dluhů," uvedla.

Od letošního dubna se zpřístupnilo pětileté oddlužení všem fyzickým osobám bez ohledu na to, jestli mají dluhy z podnikání. Zkrácené tříleté oddlužení je vyhrazeno vybraným kategoriím zranitelných osob, kterými jsou např. starobní důchodci. V případě schválení novely podle ministerstva neutrpí práva věřitelů a dál se bude klást důraz na poctivé záměry dlužníka po celou dobu trvání oddlužení. Úprava by měla umožnit i snazší přístup dlužníků s exekucemi do procesu oddlužení. „Exekuční srážky, které by za současné právní úpravy byly až do schválení oddlužení uloženy u plátce mzdy, bude možné použít přednostně na úhradu pohledávek výživného a ve zbytku na úhradu nákladů insolvenčního řízení," uzavřelo ministerstvo. Dlužník tak nebude nucen po provedení exekučních srážek hradit výživné a náklady řízení z nezabavitelné částky.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Ministerstva spravedlnosti, ČTK, Advokátního deníku a České justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top