Blog


Více než polovina občanů v zimě kupovala méně ovoce a zeleniny než dřív.

9 / 4 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, více než polovina Čechů, Moravanů a Slezanů letos v zimě kupovala méně čerstvé zeleniny a ovoce než v předchozích letech a většina pro ni mířila hned do supermarketů či hypermarketů. Co se týče druhů ovoce a zeleniny, dvě třetiny lidí v zimě nemění zvyklosti a kupují pořád totéž. Mezi zeleninou je nejžádanější cibule, mrkev, rajčata, papriky a česnek, z ovoce lidé kupují v zimě hlavně banány, mandarinky, citrony, jablka či pomeranče. Toto zjištění vyplynulo z výzkumu, který provedla agentura SC&C počátkem března mezi téměř 2 300 respondenty.

Nižší nákup zeleniny v letošním zimě oproti předchozím rokům deklarovalo 58 procent občanů. O ovoci totéž uvedlo 57 procent dotázaných. Někteří se ale nespoléhají pouze na nákup a podle zjištění agentury si dvě pětiny lidí nějaké druhy ovoce a zeleniny pěstují sami, přibližně čtvrtina je dostává od příbuzných. „Nejčastěji něco pěstují občané ve věku 35 až 49 let, a to v Čechách. Vede však Jihomoravský kraj, kde 48 pct dotázaných pěstuje doma něco z ovoce nebo zeleniny. Častěji lidé pěstují něco sezonního a v supermarketech nakupují nesezonní nebo exotické ovoce či zeleninu. Nejoblíbenějším ovocem, které se nejčastěji pěstuje, je jablko. Ze zeleniny jsou populární mrkev, rajčata a brambory," uvedli autoři průzkumu.

Současně připomněli, že Čechům, Moravanům a Slezanům je blízké zavařování. Žádný způsob konzervace potravin jako zavařování, sušení nebo mražení nevyužívá jen asi pětina lidí. Naproti tomu 60 procent lidí nějakým způsobem konzervuje ovoce a zeleninu, přičemž každý třetí to dělá nejen pro sebe, ale i pro příbuzné. Nejčastěji konzumenti vyrábí marmelády a džemy, nakládají okurky a zamrazují ovoce.

Ceny potraviny v Česku již delší dobu rostou a například zelenina v lednu u zemědělských výrobců podle Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 39,1 procenta. Ceny ovoce proti loňskému lednu klesly o 7,4 procenta.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím SC&C a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top