Blog


Více než čtvrtina domácností si může dovolit koupit jen zákl. potraviny.

1 / 3 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, přibližně 28 pct českých domácností si může dovolit nakupovat pouze základní potraviny. Toto zjištění vyplývá z výzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Více než polovina rodin vyhledává pouze zlevněné potraviny. Nejčastěji Češi, Moravané a Slezané za jídlo měsíčně utratí 5.000 až 10.000 korun. Empirické šetření se uskutečnilo letos v říjnu, zpracovala ho společnost STEM/MARK.

Ve slevách potraviny nejvíce nakupují nezaměstnaní, senioři, rodiče na rodičovské dovolené, pracovníci v oblasti zemědělství, lesnictví, obchodu či služeb, stojí v průzkumu. Akce zároveň častěji vyhledávají ženy než muži. Kvůli rostoucím cenám začala téměř pětina českých domácnosti nakupovat méně kvalitní potraviny a asi 15 procent se rozhodlo ušetřit změnou jídelničku. Zásadní pomoc s pořizováním potravin, např. prostřednictvím potravinové banky, ale zatím potřebuje pouze minimum českých domácností.

Přibližně 37 procent rodin za jídlo měsíčně utratí 5.000 až 10.000 korun, takřka třetina 3.000 až 5.000 korun. S 10.000 korunami si vystačí asi 82 procent domácností. Více než 10.000 korun má na nákup potravin vyhrazeno asi 18 procent respondentů. Nejčastěji jsou to lidé pracující v armádě, bezpečnostních složkách, IT, telekomunikacích nebo ve zdravotnictví, vyplývá z empirického šetření. Za jídlo si připlácí spíše muži, studenti vysokých škol a lidé ve věku 45 až 54 let. Nejvyšší výdaje mají Pražané. V menších městech si starší lidé přilepšují vlastním chovem zvířat či pěstováním zeleniny a ovoce, zjistil KRUK.

Takřka bez ohledu na věk, měsíční příjem a sociální postavení jsou občané České republiky velmi citliví na ceny a rádi vyhledávají slevové akce. V regionech sousedících s Polskem navíc neváhají za nákupem levnějších potravin vycestovat do zahraničí – dokonce více než třikrát častěji, než činí průměr z celé republiky. Za českými hranicemi jídlo nakupuje asi desetina domácností.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím KRUK, STEM/MARK a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top