Blog


Více než 10.000 Kč utratí za dárky desetina Čechů.

7 / 12 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, více než 10.000 korun letos za vánoční dárky plánuje utratit desetina občanů České republiky. Většina, 52 procent, počítá s útratou do 5.000 korun. Toto zjištění vyplývá z nezávislého empirického šetření přepravní společnosti GLS, kterého se v říjnu zúčastnilo 1 000 respondentů. Ještě pár dnů před Štědrým dnem plánuje dárky shánět sedm procent dotázaných, zjistil výzkum.

Finanční částku do 8.000 korun za dárky pro své blízké vydá čtvrtina obyvatel ČR, do 10.000 korun se jich hodlá vejít 13 pct. Na internetu plánuje většinu nebo všechny dárky nakoupit 53 procent dotázaných.

Nákupy na internetu byly vždy doménou především mladší generace, což potvrzuje i náš průzkum. Všechny nebo většinu dárků nakoupí on-line zejména lidé ve věku 18 až 44 let, konkrétně 61 procent z nich. Naopak u občanů ve věku 54 až 65 let je to jen 35 procent," sdělil ředitel GLS pro ČR Pavel Včela.

Zhruba 27 procent Čechů, Moravanů a Slezanů odhaduje, že on-line nakoupí polovinu dárků, 14 procent, že čtvrtinu. Vůbec se na internetu po dárcích nebude poohlížet šest procent dotazovaných, ukázalo šetření.

Nakupování dárků on-line volí čím dál více občanů. Je to pro ně zkrátka pohodlnější a také často rychlejší, proto očekáváme i letos vysoký nápor na přepravní služby," dodal Včela.

Všechny dárky mají nyní na Vánoce koupené 2 procenta Čechů, 18 procent jich dárky vybírá po celý rok. Říjen si za začátek vánočních nákupů zvolilo devět procent dotázaných a období po slevové akci Black Friday, která letos připadlo na 24. listopadu, desetina. Dva týdny před Štědrým dnem si na nákupy vyhradí 11 procent respondentů a žádné dárky letos nebude pořizovat pět procent Čechů, informovala společnost GLS. Domů si podle GLS nechává balíky doručit 56 procent Čechů, 53 procent jich má také zkušenost s výdejními místy. Výdejní boxy využívá 22 procent dotázaných.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím GLS a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top