Blog


Většina Čechů spoléhá před další vlnou pandemie na finanční úspory.

16 / 8 / 2020

Vážení čtenáři, více než polovina Čechů spoléhá pro případnou druhou vlnu Covid-19 na úspory. Z průzkumu poskytovatele půjček Provident Financial a společnosti NMS Market Research však vyplývá, že ideální finanční polštář, kterým je šestinásobek měsíčního výdělku, má naspořeno pouze 17 procent Čechů, Moravanů a Slezanů. Nezávislý výzkum veřejného mínění se uskutečnil v červnu mezi 600 respondentů.

S pravidelným spořením to dle průzkumu Providentu není příliš růžové. Pětina lidí nespoří vůbec a jako důvod udává, že nemá z čeho. Uvádí to i každý desátý jedinec v domácnostech s čistým měsíčním příjmem nad 40.000 Kč. „Za absencí úspor stojí nedostatečná motivace si je vytvořit, podcenění rizika ztráty příjmu či nenadálých výdajů, popř. malý přehled o vlastních financích. Finanční gramotnost občanů České republiky je bohužel stále nízká," konstatoval ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Pětina lidí spoří pouze nárazově, když jim na konci měsíce zbudou peníze. Na 18 procent šetří do tisícovky měsíčně a úspory 1 000 až 5 000 korun odkládá stranou 26 procent Čechů. Pouze každý desátý spoří více. Spoléhat při šetření pouze na to, co na konci měsíce zbude na účtu, podle výzkumu příliš nefunguje. Na 42 pct lidí s touto strategií má našetřeno do 10.000 Kč. Např. rozbitá pračka takovou domácnost stojí veškerou rezervu. O něco lépe je na tom dalších 31 procent dotázaných, kteří spoří nárazově. Ti mají polštář 10.000 až 50.000 korun.

Experti udávají jako bezpečnou rezervu úspory šesti platů. S průměrnou čistou mzdou (25.500 korun) by tedy měl člověk mít naspořeno 153.000 Kč. „Obzvlášť v dnešní velmi nejisté době je finanční rezerva důležitá. Pomáhá zvládat pocit stresu, že v případě nenadálých událostí nezůstane rodina bez peněz. Bohužel pětina dotázaných v našem průzkumu nemá našetřeno nic a dalších 27 procent má úspory pouze do 20.000 Kč. Ty pro rodinu s dvěma dětmi stěží vystačí na jeden měsíc výpadku příjmů," upozornil odborník na osobní finance v Providentu Marek Reichl. I když lidé znají výši svých úspor, je pro ně obtížné říct, jak dlouho by z nich dokázali vyžít v případě ztráty příjmu.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top