Blog


Věřitelé vnímají návrh na zkrácení oddlužení jako nespravedlivý.

9 / 11 / 2020

Vážení čtenáři, Česká asociace věřitelů vnímá vládní návrh zákona na zkrácení oddlužení z pěti let na tři roky jako nespravedlivý a nepřijatelný zásah do práv věřitelů. Jeho schválení by znamenalo další zásadní zhoršení vymahatelnosti práva a pro dlužníky signál, že se dluhy vůbec nemusejí splácet. Návrh schválila vláda v legislativní novele příslušného zákona. Resort spravedlnosti uvedl, že tříletý režim místo pětiletého by se mohl týkat řízení zahájených po 1. červenci příštího roku (1. 7. 2021). Avšak návrh právního předpisu musí nejprve projednat Poslanecká sněmovna a Senát. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) by mohla nová právní norma pomoci i vzhledem k dopadům epidemie covidu-19 na tuzemskou národohospodářskou situaci.

Návrh podle věřitelů ale může pro futuro dlužníky motivovat k tomu, aby vědomě vytvářeli a nespláceli další dluhy. „Novela insolvenčního zákona platí rok a půl a už je tu návrh na její změnu, aniž by byly zhodnoceny její dopady. Přijaté kompromisní řešení se tak salámovou metodou může vrátit k původní extrémní podobě, před kterou velká část expertů i legislativců v minulosti varovala," konstatoval prezident asociace Pavel Staněk. Jestliže vláda trvá na zkrácené době oddlužení, měla by podle asociace alespoň výrazně zpřísnit jeho podmínky. Např. tím, že by úspěšné absolvování oddlužení bylo opět podmíněno splacením minimálně 30 procent dluhu.

Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že zkrácení délky doby oddlužení z pěti na tři roky je klíčovým prvkem novely. „Osvobození od placení dluhů současně není podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Toto nové oddlužení se přitom navrhuje přijmout pro všechny fyzické osoby bez rozdílu, zda jde o podnikatele či spotřebitele," sdělil úřad. Od letošního dubna se zpřístupnilo pětileté oddlužení všem fyzickým osobám bez ohledu na to, jestli mají dluhy z podnikání. Zkrácené tříleté oddlužení je vyhrazeno vybraným kategoriím zranitelných osob, kterými jsou např. starobní důchodci. V případě schválení novely podle ministerstva neutrpí práva věřitelů a dál se bude klást důraz na poctivé záměry dlužníka po celou dobu trvání oddlužení.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů České justice, Expresvykup.cz, Ministerstva spravedlnosti a České asociace věřitelů)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top