Blog


Velké zálohy na energie znemožňují řadě dlužníků využít milostivé léto.

3 / 12 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, zvýšení záloh na energie znemožňuje některým dlužníkům využít tzv. milostivého léta a oddlužit se. Finanční prostředky, které si lidé obstarali na porovnání původního dluhu a na poplatek soudnímu exekutorovi, totiž vydají na zaplacení vysokých záloh. Žurnalistům to řekli poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO). Podle nich se snaží pomoci neziskové organizace a chystají se i speciální půjčky.

Milostivé léto je jednorázová tříměsíční oddlužovací akce pro občany, kteří mají exekuci na dluh u veřejných institucí a nejsou v insolvenci. Pakliže do 28. ledna uhradí jistinu a 908 korun exekutorovi, penále, úroky a další sankce a poplatky se jim odpustí.

Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily.

Je to obrovský problém. My jsme si toho vědomi. Řada dlužníků už dnes dává najevo, že s ohledem na prudce stoupající zálohy na energie nebude schopna využít milostivého léta, protože na uhrazení jistiny prostě nebude mít," prohlásil Výborný. Doplnil, že neziskové organizace se už snaží zodpovědným dlužníkům peníze na splacení jistiny obstarat.

Sbírku SOS Milostivé léto vyhlásila společnost Člověk v tísni. Dárci v ní mohou přispět na splacení dluhu seniorům či samoživitelským rodinám, které nezvládají svou původní dlužnou částku srovnat. Dluhoví poradci uvádějí, že s úroky z prodlení a dalšími poplatky se dluhy za jízdu načerno či na nájmu v obecním bytě znásobily.

Lidem v exekuci z příjmu zůstává nezabavitelné minimum na živobytí, vše ostatní putuje na splácení. Dlužníci tak nemají úspory, o majetek přišli v exekuci. Dárci jim mohou přispět na sbírkový účet 99668800/0300.

Podle Nachera poslancům někteří dlužníci píšou, že peníze na úhradu jistiny v milostivém létě nyní budou muset dát na zaplacení energií. Výborný uvedl, že k řešení se „rýsují vstřícné kroky" i u komerčních bank.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top