Blog


Velké hypoteční banky obdržely skoro 200.000 žádostí o odklad splátek úvěrů.

16 / 4 / 2020

Vážení čtenáři, milí klienti, velké obchodní banky obdržely k 15. 4. téměř 200.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření koronaviru. Jedná se především o spotřebitelské úvěry a hypotéky, v menší míře také o firemní úvěry. Toto zjištění vyplývá z ankety ČTK mezi bankami. Velký podíl žádostí už schválily.

Česká spořitelna obdržela 45.000 žádostí o odklad splátek úvěru, řekl ČTK mluvčí banky Filip Hrubý. Zhruba 55 procent z nich představují spotřebitelské úvěry, 35 procent hypotéky a deset procent firemní úvěry. Schváleno je 41.000 žádostí, z toho v 17.000 případech tak podle něj učinil robot.

Komerční banka aktuálně eviduje více než 18.000 žádostí o odklad splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Vzájemný poměr obou je podle mluvčího Michala Teubnera přibližně stejný. Dalších přibližně 4.000 žádostí obdržela banka od firemních klientů.

Moneta Money Bank společně s dceřinými společnostmi Wüstenrot ohlásila v úterý přes 50.000 žádostí o odklad splátek v objemu přesahujícím dvacet miliard korun. Banka administruje odklad splátek, o který mohou požádat jak domácnosti, tak firmy bez jakéhokoliv potvrzení, již měsíc.

Skupina ČSOB k 13. dubnu 2020 evidovala přes 37.000 žádostí o odklad splátek. Nejvíce jich podávají klienti u spotřebitelských úvěrů a hypotečních úvěrů. Počty u spotřebitelských úvěrů a hypoték jsou srovnatelné.

Unicredit Bank má téměř 6.000 žádostí.

Raiffeisenbank obdržela 14.000 žádostí. Nejvíce žádostí, až polovina, je na odklad spotřebitelských úvěrů. Schválila jich několik set. „Nyní ale čekáme na schválení moratoria a snažíme se je postupně zpracovávat tak, aby klienti mohli získat odklad podle podmínek navrhovaného zákona," upozornila mluvčí banky Petra Kopecká.

Air Bank o odklad splátek u půjček nebo hypoték požádalo přes 8.000 klientů. Zatím odložila splátky o celkovém objemu téměř 17 milionů korun. „Klientům nabízíme možnost odkladu splátek podle podmínek vládního moratoria, tedy s možností odkladu o tři, nebo šest měsíců pro všechny klienty, kteří prohlásí, že je ekonomicky postihla opatření proti šíření koronaviru," dodala mluvčí banky Jana Karasová.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top