Exekuce info


Včera skončil dočasný zákaz exekucí.

1 / 2 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, včerejším dnem uplynulo moratorium na provádění exekucí movitých věcí a nemovitostí, v nichž mají dlužníci trvalý pobyt. Vláda se jeho vyhlášením snažila ulevit lidem postiženým důsledky koronavirové epidemie. Organizace pomáhající lidem v existenčních potížích se navíc obávají, že v polovině letošního roku kvůli vládním opatřením proti koronaviru významně naroste počet exekucí.

Zatímco nyní bylo vyhlášeno 4,3 milionu exekucí, do pár měsíců by podle České asociace povinných (ČAP), jež se lidem v dluzích snaží pomáhat, mohl jejich počet vzrůst o desítky procent až na šest milionů. V exekučním řízení se přitom nyní asi nachází 730 tisíc lidí, z toho zhruba 64 tisíc seniorů starších 65 let. „Navrhujeme, aby česká vláda prodloužila tento stav moratoria do doby, než se celkové situace kolem koronaviru a jeho šíření zklidní, to je minimálně do konce března," konstatovala prezidentka ČAP Denisa Rohanová. Obává se, že exekutoři budou v postižených domácnostech zabavovat např. elektroniku, tj. stolní počítač či notebook, který umožňuje dětem distanční výuku.

Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni sdělil, že zabavené věci bývají často neprodejné. „Cílem exekutora není odnést věci a prodat je, ale dotlačit povinného k tomu, aby přistoupil na splátky," řekl Hůle. Tyto splátky ale v době koronaviru lidé někdy kvůli nedostatku prostředků neplatili. „Takže se soudní exekutoři a jeho vykonavatelé budou snažit obnovit disciplínu dlužníků, a budou na ně vyvíjet nátlak," míní Hůle. Sdružení na pomoc dlužníkům se navíc obávají, že v důsledku dlouhodobých opatření proti koronaviru do dluhů nově spadnou mnozí zaměstnanci malých a středních firem i OSVČ, a to hlavně v těžce zasaženém sektoru služeb. Protože nebudou dostávat peníze od zaměstnavatelů, rázem nebudou schopni splácet své úvěry, hypotéky, leasingy a další půjčky. „Tím se roztočí spirála a čím dále více občanů bude padat do dluhů," uzavřela Rohanová.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Deník.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top