Blog


V zimě plánuje odložit výdaje převyšující 10.000 korun až třetina Čechů.

3 / 12 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, během zimních měsíců plánuje odložit výdaje převyšující 10.000 korun třetina Čechů, Moravanů a Slezanů. Pokud už budou lidé pořizovat něco nákladnějšího, půjde vedle vánočních dárků spíše o výměnu starých nebo nefunkčních věcí než o nákupy pro radost. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření, který provedla pro společnost Zonky v září 2022 agentura Ipsos mezi 862 respondenty ve věku 25 až 50 let.

Přibližně polovina (51 procent) respondentů podle něj i navzdory současné ekonomické situaci s většími výdaji v blízké době počítá. Vedle vánočních dárků půjde především o obměnu vybavení domácnosti (21 procent), tj. tedy např. nábytku, spotřebičů, ale také zdroje tepla, typicky kotle. Oslovení rovněž plánují zateplení domů, rekonstrukce kuchyně či koupelny, výměnu podlah, střech, oken, ale také opravy automobilů a motocyklů.

Proti podobnému průzkumu z letošního května mezi dotázanými obecně klesá zájem o pořízení zbytných věcí, jako je třeba nové auto nebo dovolená. K vynaložení větších částek se nyní staví spíše z praktického hlediska. Zajímavostí je, že mezi oslovenými se proti létu nově objevuje zájem o šperky nebo úkony reprodukčních klinik a častěji taktéž o dětské kočárky," uvedl Petr Šmíd, který má na starosti výzkum trhu v Air Bank, do které Zonky patří. Změna proti letnímu průzkumu Zonky nastala v důvodech, kvůli kterým zmíněná polovina respondentů své výdaje plánuje. Zatímco v létě lidé chtěli hlavně sobě nebo někomu jinému udělat radost, nyní především potřebují nahradit staré nebo nefunkční věci novými (35 procent). Motiv udělat si radost se aktuálně umístil na třetím místě, a snaha udělat radost někomu jinému na čtvrtém. Většina dotázaných (73 procent) použije na tyto výdaje vlastní úspory. Ostatní si plánují půjčit v rámci rodiny (šest procent), využít spotřebitelskou půjčku (pět procent) nebo nakoupit na splátky (čtyři procenta), vyplývá z průzkumu.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Ipsos, Zonky, ČTK a novinky.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top