Blog


V prvním čtvrtletí letošního roku bylo zahájeno nejméně exekucí od roku 2013.

2 / 7 / 2020

Vážení čtenáři, Exekutorská komora České republiky zaznamenává od počátku roku 2020 významný pokles počtu zahájených exekucí, kterých bylo v prvním kvartálu 104 914. Křivka klesá i nadále, květen 2020 byl měsícem s nejmenším počtem zahájených exekucí v jednom měsíci od roku 2013, kdy začala platit velká novela Exekučního řádu. I podle aktuálních informací z exekutorských úřadů nedochází v těchto dnech k navyšování počtu exekucí.

,,Nová data potvrzují, že exekuce nejsou tak palčivým problémem, jak někteří prezentují," konstatuje prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. Exekutorská komora ČR neočekává, že by ekonomický výpadek způsobený mimořádnými opatřeními přijatými v souvislosti s Coronavirem způsobil nějaký radikální nárůst počtu nově zahájených exekucí.

Aby někdo mohl exekuční řízení vyvolat, musí mít exekuční titul. Podle poznatků EK ČR se zatím na žádném soudu nezvýšil počet žalob souvisejících s nouzovým stavem. Tvrzení o údajné hrozbě „exekuční pandemie" lze považovat za neodůvodněné strašení veřejnosti, a nikoliv za reálnou hrozbu. Média o této údajné hrozbě často hovoří, ale tvrdá data k tomuto tvrzenému problému zatím žádná neexistují. Exekutorská komora ČR eviduje pokles zahájených exekucí už od ledna, kdy jich bylo zahájeno 36 744. Rapidní skok nastal v období koronakrize, kdy v dubnu bylo zahájeno 29 475 a v květnu 28 082 exekucí, což je o celých 8 662 méně než v lednu. Samozřejmě se může jednat i o důsledek opatření vydaných Exekutorskou komoru České republiky během pandemie, ale samotná data potvrzují, že počet exekucí klesá dlouhodobě.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Exekutorské komory České republiky a České tiskové kanceláře)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top