Blog


V měsíci srpnu stoupl počet osobních bankrotů i návrhů na ně.

1 / 10 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti v srpnu bylo v České republice vyhlášeno 1 284 osobních bankrotů, což bylo o 239 více než v červenci. Současně bylo podáno 1 253 návrhů na osobní bankrot, o 146 více než v předchozím měsíci. Toto zjištění vyplývá ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

I když se počet osobních bankrotů i návrhů na ně meziměsíčně zvýšil, stále byl v kontextu celého letošního roku spíše nízký, uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

„Počet osobních bankrotů byl obdobný jako loni a zároveň výrazně nižší než před pandemií. Podstatnější nárůst pak může nastat v případě uzákonění novely insolvenčního zákona, která má zkrátit dobu oddlužení pro všechny fyzické osoby z pěti let na tři roky roky," doplnila.

Za posledních 12 měsíců bylo v ČR vyhlášeno 15.891 osobních bankrotů, o 4.164 méně než v předchozích 12 měsících. Průměrně tak za uplynulých 12 měsíců připadlo 15 bankrotů na 10.000 obyvatel.

Proti předchozímu období klesly v posledních 12 měsících počty osobních bankrotů ve všech krajích, nejvíce v Královéhradeckém kraji o 29 pct, v Ústeckém kraji o čtvrtinu a v Pardubickém kraji kraji o 24 procent.

V červnu 2019 začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami pro oddlužení. Lidé tak mohou splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat alespoň 30 procent dlužné částky.

V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů.

Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po pěti letech od schválení oddlužení neporušil dlužník svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek věřitelů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím CRIF a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista expresního výkupu nemovitostí

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top