Exekuce info


V červenci přišlo 1.821 žádostí o náhradní výživné.

5 / 9 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, úřady práce obdržely v červenci 1.821 žádostí o náhradní výživné. Alimenty od státu za neplatiče přiznaly zatím zhruba polovině žadatelů a žadatelek. Celkem za první měsíc od zavedení vyplatily 1,83 milionu korun. Na dotaz ČTK to oznámila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Podle generálního ředitelství úřadu práce a ministerstva práce a sociálních věcí zájem o podporu zatím naplňuje očekávání. Počítalo se totiž s tím, že by ročně mohlo dorazit kolem 24.000 žádostí, to jest tedy 2.000 měsíčně.

„V 86 procentech je žadatelem žena a ve 14 procentech muž. Ve více než 52 procentech případů už úřad práce dávku přiznal, a to v celkovém objemu 1.829.803 korun. Průměrně obdrželi žadatelé v červenci 1.930 korun," sdělily k zájmu za první měsíc generální ředitelství úřadu práce a tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Náhradní výživné se zavedlo od 1. července jako nová sociální dávka. Úřad práce má vyplácet dětem neplatičů nehrazené stanovené výživné či doplácet dlužnou částku, a to nejvýš do 3.000 korun měsíčně až dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi (po povinném) vymáhá v exekučním řízení či u soudu. Po skončení poskytování podpory vymáhání pohledávky na dlužném výživném převezme úřad. Podle podkladů k zákonu o náhradním výživném se počítá s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů.

Podle generálního ředitelství úřadu práce a tiskového oddělení ministerstva se aktuálně ostatní žádosti posuzují. U některých se čeká na dodání potřebných listinných materiálů.

Žadatelé nepředložili třeba návrh na exekuci či soudní rozhodnutí. Někteří nezačali alimenty po dlužnících ještě sami vymáhat. Chyběly i doklady o obdrženém výživném.

Žádosti a doložené podklady úředníci posoudí a vyřídí do 30 dnů. Při splnění podmínek začne stát dávku vyplácet. Rodiče budou vždy po čtyřech měsících dokládat, zda peníze od partnera či partnerky stále nedostávají.

Podle očekávání by ročně stát měl dostat asi 24.000 žádostí, tedy 2.000 měsíčně. „Data za červenec ukazují, že se tato očekávání naplnila. Úřad práce očekává větší počet podaných žádostí s návratem lidí z dovolených a příchodem podzimu," informovaly společně úřad a tiskové oddělení resortu. Podle nich by pak při vyřizování ale neměly nastat větší problémy.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top