Blog


Ubylo občanů v exekuci, řízení i nezletilých dlužníků.

7 / 5 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, V České republice loni oproti předloňsku ubylo lidí v exekuci (tzv. povinných) i naštěstí exekučních řízení. Exekuci mělo minulý rok 666.420 občanů, to jest tedy o 31.608 méně než v roce 2021. Exekucí bylo zhruba 4,1 milionu, což představuje pokles v meziroční komparaci o přibližně 324.000 řízení. K příznivému vývoji přispěla především legislativní změna, která umožnila zastavování tzv. bagatelních exekucí, tedy vymáhání menších dlužných částek. Na tiskové konferenci to uvedlo vedení Exekutorské komory České republiky.

Takzvané bagatelní exekuce, u kterých samotný dluh bez penále a úroků nepřesahuje 1.500 korun a za poslední tři roky se nic nevymohlo, je možné zastavovat od loňského ledna. Věřitel získá 30 procent ze své pohledávky, a to ve slevě na dani. „V exekuční praxi probíhalo zastavování bagatelních exekucí bez větších problémů. Podle kvalifikovaného odhadu komory exekutoři takto zastavili na 450.000 exekucí," informoval prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík. „Nejčastější tyto exekuce vznikaly v souvislosti s nezaplacením jízdného v dopravních podnicích," dodal.

Celkově loni soudní exekutoři ukončili zhruba 960.000 exekucí, což je proti roku 2021 více než dvojnásobek. Do tohoto čísla se promítají i exekuce zastavené v rámci tzv. milostivého léta, jehož první kolo trvalo od konce října 2021 do konce loňského ledna a druhé kolo pak od září do konce listopadu. Akce spočívala v tom, že pokud dlužníci splatili svůj původní dluh u veřejných institucí, nemuseli platit penále a úroky. Exekutoři takto dohromady zastavili okolo 60.000 exekucí, zopakoval Mlynarčík. Po několika letech se loni snížil i počet exekucí vedených na jednoho dlužníka - loni to činilo průměr 6,16 exekucí, předloni 6,37. Průměrný český dlužník (povinný) také o něco „zestárl" - loni mu bylo totiž 46,4 let.

Ze statistik Exekutorské komory České republiky dále vyplývá, že nadále bohudík ubývá také nezletilých dlužníků: ke konci loňského roku jich zůstávalo 910 a komora letos očekává další úbytek. Předloni jich bylo 1.574, o rok dříve 2.284.

I k tomuto poklesu přispěla vedle přirozeného stárnutí nezletilých dlužníků rovněž legislativní změna účinná od července 2021, podle níž přecházejí dluhy nezletilého na jejich zákonné zástupce.

Mírně loni vzrostl počet exekucí vedených v souvislosti s vymáháním výživného - loni jich bylo 4.750. Za nárůstem stojí podle komory zákon o náhradním výživném. Podmínkou pro výplatu této dávky je totiž právě vedení exekuce. Efektivním nástrojem je i možnost "zabavení" řidičského průkazu. „Jen v loňském roce exekutoři vydali 1.200 takových exekučních příkazů," zmínila členka prezidia komory Vendula Flajšhansová. „Většinou pak povinný (dlužník) najde poměrně rychle nové zdroje na uhrazení výživného," poznamenala.

Mezi okresy s nejvyšším počtem exekucí patří Most, Ústí nad Labem a Chomutov. Podle soudních exekutorů to souvisí s tamní nezaměstnaností a sociálními poměry, a to historicky a dlouhodobě. „Exekuce zde nejsou příčina, ale důsledek," uzavřela komora.

Naopak nejnižší počty dlužníků mají v okresech Žďár nad Sázavou, Brno-venkov, Praha-východ a Uherské Hradiště.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím EK ČR, Advokátního deníku, České justice a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top