Blog


Tzv. systém sněhulák se podle exekutorů v jiných zemích neosvědčil.

5 / 9 / 2020

Vážení čtenáři, o budoucnosti exekucí jednal premiér Andrej Babiš s prezidentem Exekutorské komory České republiky Vladimírem Plášilem a taktéž s prezidentem Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ) Marcem Schmitzem. Konzultace se zúčastnili i poslanci a zástupci ministerstva spravedlnosti. Hlavním bodem jednání byla chystaná novelizace exekučního řádu včetně zavedení teritoriality (místní příslušnosti) a situace v oblasti exekucí v mezinárodním měřítku.

„Informovali jsme pana premiéra o pohledu Exekutorské komory České republiky na plánovanou novelu exekučního řádu, do které nyní vstupuje celá řada nesystémových pozměňovacích návrhů. Ty přitom mohou výrazně ztížit vymahatelnost práva a přinesly by zásadní komplikace věřitelům (oprávněným) i dlužníkům (povinným)," konstatoval prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. Důležitým bodem jednání byla debata o koncentraci řízení, tzv. „Sněhulákovi". Podle komory by šlo o značně nesystémové opatření. Prezident UIHJ Marc Schmitz seznámil premiéra Andreje Babiše s touto problematikou v internacionálním kontextu. „Dle našich zkušeností z jiných zemí se nikde analogické řešení neosvědčilo. Tzv. sněhulák je nežádoucí," prohlásil Marc Schmitz.

Systém „Sněhulák" by znamenal, že by věřitel (oprávněný) měl na počátku řízení nést finanční náklady na poplatek a zálohu exekuce, což by ho nutilo zvážit, zda exekuci vůbec zahajovat. Jedná se o postup, kdy se exekuce jednoho dlužníka slučují pod jednoho exekutora na základě výběru věřitele (oprávněného), který začal vymáhat jako první. Proti stejnému dlužníkovi (povinnému) by se navíc měly exekuce vést u jednoho soudního exekutora. Odpůrci novely kritizují, že zatíží exekuční soudy, prodraží se a varují před principem nabalování exekucí. „Celý systém přidělování nových exekucí by vedl k vytvoření jen několika velkých exekutorských úřadů, protože služebně starší exekutoři s vysokým počtem v minulosti zahájených exekucí by získávali i nejvyšší počet nově zahájených exekucí," upozornila Exekutorská komora s tím, že legislativní novela je podle profesní organizace na hranici ústavnosti, když dojde k tomu, že účastník exekučního řízení, tedy jak věřitel (oprávněný), tak i dlužník (povinný), budou v případě přijetí „Sněhuláka" odňati zákonnému soudci.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu České justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top