Blog


Tři pětiny domácností by řešily ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.

2 / 10 / 2021

Vážení klienti, milí čtenáři, tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení. Naopak jako poslední by Češi, Moravané a Slezané omezili výdaje na vzdělání a zájmové kroužky pro děti (devět procent respondentů). Toto zjištění vyplývá z nezávislého empirického šetření mezi zhruba tisícovkou respondentů, který uveřejnila společnost se zaměřením na správu pohledávek KRUK Česká a Slovenská republika.

Další nejčastější omezení výdajů se podle výzkumu týká zrušení dovolené, a to v případě 56 procent respondentů. Následuje omezení výdajů na zábavu (53 procent) nebo výdajů na jídlo (44 procent) a sportovní aktivity (27 procent). Přibližně třetina účastníků průzkumu mezi řešeními finanční krize uvádí také využití úspor. Jen velmi neradi se pak Češi vzdají komfortu cestování vlastním autem, přechod na veřejnou dopravu připouští v případě finančních problémů jen 16 procent Čechů.

Způsob řešení ekonomických problémů velmi úzce souvisí s dosaženým vzděláním a finanční gramotností. Důkazem je velmi vysoké odhodlání omezit se v dovolených, zábavě a nakupování u vysokoškolsky vzdělaných lidí a také zaměstnanců z oblasti finančních služeb, kteří navíc v žádném případě nepřipouštějí řešení svých finančních problémů s pomocí úvěrů. Úvěrem by podle průzkumu finanční problémy řešili zejména občané s nejnižším vzděláním a domácnosti se třemi a více nezletilými dětmi.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím KRUK Česká a Slovenská republika)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista výkupů nemovitostí

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top