Blog


Třetina občanů ČR musela minulý rok omezit výdaje či sáhnout do úspor.

4 / 3 / 2023

Vážení klienti, milí čtenáři, téměř třetina Čechů, Moravanů a Slezanů musela uplynulý rokomezit finanční výdaje či sáhnout do úspor. Více než polovina lidí pak řešila nedostatek finančních prostředků šetřením na běžných výdajích, zejména při nákupu potravin či oblečení. Toto zjištění vyplývá z prosincového empirického šetření poskytovatele půjček Provident Financial mezi tisícovkou respondentů.

Takřka polovina Čechů přitom podle zkumu považuje rok 2022 za finančně úspěšný. Letošní rok již ale tolik optimismu nepřináší - zhruba třetina procent lidí se totiž obává, jak ho finančně zvládne. Téměř čtvrtina občanů uvedla, že v roce 2022 zvládla spořit či investovat. Necelá polovina občanů pak nemusela sahat na úspory ani čerpat půjčky. „Zdá se, že minulý rok představoval pro české domácnosti určitou finanční zkouškou, v níž bylo třeba nejen se uskromnit, nýbrž také více plánovat a přemýšlet nad rodinným rozpočtem. Ten se v důsledku vysoké inflace a zdražování u mnoha rodin ještě značně ztenčí, a tak je velmi pravděpodobné, že i v letošním roce budou lidé muset sáhnout i do úspor, příp. řešit nedostatek financí i jinak," uvedl manažer úvěrových rizik z Providentu Marek Reichl.

Domácnosti, které se v roce 2022 musely vyrovnávat s nedostatkem financí, se s prosbou o pomoc nejčastěji obracely na rodinu (23 procent). Pomoc státu či dalších organizací využilo devět procent lidí, stejný podíl domácností si pak pomohl půjčkou. Na 64 pct respondentů čeká v letošním roce jisté finanční změny. Zatímco čtvrtina z nich odhaduje, že vyšší výdaje ustojí, více než třetina občanů má v souvislosti se svou finanční situací výrazné obavy (32 procent). Ani ty ale podle průzkumu zatím Čechy nenutí vytvářet si předem nějaký krizový plán. Až 62 procent lidí totiž uvedlo, že o řešeních pro případné fin. potíže zatím vůbec nepřemýšlí.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Provident Financial a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top