Exekuce info


Tento týden začíná boj o exekuce.

1 / 9 / 2020

Vážení čtenáři, milí klienti, samozřejmě, abychom v realitním podnikání uspěli, musíme věnovat mnoho času i samostudiu, resp. změnám v legislativě. Tento týden odstartuje v Poslanecké sněmovně dlouho očekávaná debata nad budoucí podobou exekucí, kdy jsou v odborném tisku zejména mezi exekutory, zástupci věřitelů (oprávněných) i dlužníků (povinných) ponejvíce skloňovány termíny či pojmy teritorialita (místní příslušnost), resp. sněhulák (viz níže). Z výše uvedeného důvodu dnes přinášíme (řádně odcitovaný a upravený) velmi zajímavý a především (jak pro laiky, tak i experty) užitečný (praktický) článek Jana Januše, uznávaného právníka, externího poradce a publicisty, který vyšel dne 24. 8. 2020 na: https://www.info.cz/pravo/komentare/boj-o-exekuce-zacina-politici-musi-odolat-populismu-a-nenadrzovat-neuspesnym-exekutorum s podtitulem „Boj o exekuce začíná. Politici musí odolat populismu a nenadržovat neúspěšným exekutorům."

Již ve středu 2. září (to jest zítra) totiž zasedne sněmovní podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení. O týden později pak přímo ústavně-právní výbor. Z jejich jednání by mohlo být patrnější, jak to bude s exekucemi dál, jestli dojde ke schválení případných změn ještě letos na podzim, až příští rok na jaře, nebo se do příštích sněmovních voleb nic nestihne, což by bylo patrně vůbec nejlepší.

Taktéž se projeví, nakolik někteří politici podléhají určitým polovičatým argumentům a za solidaritu mnohdy skrývanému populismu a jak moc převáží váhy spravedlnosti mezi věřiteli a dlužníky právě na stranu těch, kteří, ať již z jakéhokoliv důvodu, nesplnili včas své závazky. Ty se na tuto stranu naklánějí už delší dobu, teď se ale možná úplně zvrhnou.

Slovo teritorialita jste již určitě slyšeli, přetřásá se několik let. Řadě politiků, soudních exekutorů a občanských aktivistů by se totiž zdálo nejlepší, aby byl současný svobodný výběr exekutorů omezen či úplně zrušen. Mezi soudními exekutory by tak skončila volná soutěž. Pokud teritorialita projde, věřitel, který se bude chtít dostat ke svým penězům, zaangažuje toho exekutora, kterého mu určí zákonem stanovené pravidlo. V průběhu let se totiž spekulovalo o různých modelech místní příslušnosti exekutorů a stejně tak nyní jich legislativci řeší několik. Nejdále je zatím verze prosazovaná Piráty, velmi přísná, spojená s okresy. Další politici ale přicházejí rovněž s jinými názory: tu s teritorialitou spotřebitelskou, tu bagatelní, dříve se hrálo také s krajskou. Ministerstvo spravedlnosti pak stále prosazuje svého „sněhuláka", kdy by první exekuci u prvního exekutora následovaly rovněž ty další. Objevují se ale ještě další nápady, související s řešením dluhů, např. poslanec Patrik Nacher (za ANO) prosazuje odpouštění starších a nižších dluhů.

Podstatné je, že v České republice pořád existuje volný trh a tržní hospodářství. Věřitelé dobrovolně půjčují peníze lidem, kteří je o to dobrovolně požádali. Stávají se z nich dlužníci a své dluhy mají splácet. Jestliže tak nečiní, musí k tomu být vyzváni a případně též nuceni. Někdy je to možná až moc přísné a dokonce i nespravedlivé, zvláště když se někdo ocitne v exekuci třeba kvůli tomu, že mu nezaplatil někdo jiný. Ale s místní příslušností exekutorů se tohle nevyřeší. Zejména velcí věřitelé už nyní některé dluhy nevymáhají, poněvadž se jim to nevyplatí. A pokud někteří politici podlehnou lobbingu a přihrají prostřednictvím teritoriality práci dosud neúspěšným exekutorům, vymahatelnost závazků to dost možná ještě sníží. Poslanci si poslechnou též slovenskou zkušenost se zavedením teritoriality exekutorů, a to na stejnojmenném semináři. Patrně na něm zazní, že i u našich východních sousedů, která ale současně řešila totální elektronickou a organizační nepřipravenost na takto rozsáhlou změnu, není celá věc černobílá.

Základní odborný pramen: https://www.info.cz/pravo/komentare/boj-o-exekuce-zacina-politici-musi-odolat-populismu-a-nenadrzovat-neuspesnym-exekutorum

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za využití výše uvedené odborného zdroje - autor: Jan Januš)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top