Blog


Staré byty jsou v metropoli obdobně drahé jako nové.

29 / 8 / 2019

Staré byty jsou v metropoli obdobně drahé jako nové.

Vážení čtenáři expresního výkupu nemovitostí, abychom mohli řádně provádět výkup bytů, resp. dalších nemovitostí, musíme rovněž znát tzv. výkupní cenu realit, která se samozřejmě odvozuje od "čistých" kupních cen imobilií.

Cenový rozdíl mezi novými a staršími byty je přitom v hlavním městě proti ostatním regionům výrazně nižší. Zatímco v Praze to činí 20,2 procenta, v ostatních krajích v průměru 74 procent.

V hlavním městě vzrostly ve druhém čtvrtletí ceny starších bytů meziročně o 8,2 procenta na 89 694 korun za m2, v krajích pak v průměru o 9,4 procenta na 34 363 korun za metr čtvereční. Toto zjištění vyplývá z údajů developerské společnosti Trigema.

„V Praze je mezi cenou staršího a nového bydlení rozdíl pouze zhruba pětinový. Jinak je tomu mimo metropoli, kde je až na několik větších krajských měst starší bydlení výrazně levnější než to nové,“ sdělil předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. V hlavním městě byla na konci druhého čtvrtletí průměrná cena nabízeného nového bytu 107 834 korun za m2, mimo Prahu v průměru 59 823 korun za metr čtvereční. Nejmenší cenové rozdíly existují na Vysočině, kde jsou nové byty proti starším dražší o 20,7 procenta. Následují Zlínský (21,5 procenta) a Jihomoravský kraj (22,5 procenta). Naopak na Liberecku jsou novostavby skoro třikrát dražší, v Moravskoslezském kraji o 130 procent, v Ústeckém a Královéhradeckém kraji jsou ceny nových bytů ve srovnání se staršími zhruba dvojnásobné.

V Praze je nejdražší první městská část, kde se ve druhém čtvrtletí nabízely starší byty v průměru za 154 524 korun za metr čtvereční. Proti nejlevnějšímu Ústeckému kraji (17 938 Kč za metr čtvereční) byly téměř devětkrát dražší. Mimo hlavní město je nejdražší jižní Morava (54 633 korun za metr čtvereční), dále Středočeský (45 597 korun) a Plzeňský kraj (39 546 korun). „V nejatraktivnějších částech Prahy, jako je centrum, se budou nejspíše ceny staršího i nového bydlení ještě zvedat. Může se to týkat např. i některých rozvojových oblastí Prahy 5, 7, 8 a 9, kde jsou nevyužívané brownfieldové areály, jež teprve čekají na svůj rozvoj. Další cenový progres lze očekávat třeba také v Brně, kde je stejně jako v Praze charakteristická nedostatečná nabídka jakýchkoliv rezidenčních nemovitostí," uzavřel Soural.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím tiskové zprávy Trigema a Aktualne.cz)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top