Blog


Soudy loni povolily oddlužení 23.448 osob.

4 / 2 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, soudy loni povolily režim oddlužení 23.448 občanů, což je o 3.281 méně než předloni a o 5.580 méně než v roce 2019. V režimu oddlužení bylo koncem roku 111.500 lidí, tedy 1,28 procenta celkového počtu obyvatel České republiky nad 15 let. ČTK o tom informovala analytická společnost InsolCentrum. Oddlužení je soudní procedura, ve které dlužníci splácí věřitelům dluhy a na konci řízení soud vydá rozhodnutí o jejich osvobození od dluhů.

Vývoj počtu oddlužení spíše než na stavu ekonomiky závisí na tom, jaké podmínky pro oddlužení stanoví zákonodárci v právních normách," řekla ČTK jednatelka společnosti Jarmila Veselá. Nejvyšší počet povolených oddlužení byl v roce 2019, kdy novela insolvenčního zákona zmírnila parametry oddlužení.

V období 2008 až 2021 soudy povolily oddlužení 263.000 osob. Ke konci roku 2021 dosáhlo na osvobození od dluhů 127.300 lidí. Z dosavadních výsledků vyplývá 91procentní úspěšnost dlužníků ve schopnosti splácet. Devět procent dlužníků z insolvenční procedury vypadlo a vrátilo se do života s dluhy. „Proti 75procentní recidivě pachatelů trestných činů jde o mimořádný úspěch," upozornila Veselá.

Množství osob, které vstoupí do oddlužení letos a v následujících letech, bude podle ní záviset na připravované novele insolvenčního zákona. Dojde-li k dalšímu zmírňování podmínek pro osvobození od dluhů, dají se čekat rekordy v počtech povolených oddlužení.

InsolCentrum zatím do predikce nezahrnuje lidi, kteří se budou zadlužovat v důsledku zvyšování cen energie či inflace. Jejich počet lze nyní těžko odhadnout, protože se bude odvíjet od postupu ekonomické krize a účinnosti státních podpor, doplnila Veselá.

Na meziroční pokles v letech 2021 a 2020 měla vliv pandemie a s ní související chování dlužníků. S odloženou spotřebou v rámci lockdownů se zlepšila platební morálka klientů se spotřebitelskými úvěry. Roli sehrálo i moratorium na splácení spotřebitelských úvěrů v květnu až říjnu 2020.

Finanční skupina CFIG, která pomáhá lidem řešit insolvence, se podle zakladatele Martina Chovance čím dál častěji setkává se zneužíváním institutu ze strany dlužníků. Ti si naberou dluhy v co největším množství s vědomím, že je nikdy nesplatí a půjdou do insolvence. Upraví dopředu své příjmy tak, aby oficiální mzdu měli v co nejnižší potřebné výši a zbytek si nechávají platit v hotovosti. Na tomto modelu tratí nejenom věřitelé, ale primárně stát na odvodech daní a pojištěních, uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK, InsolCentrum a CFIG)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top