Blog


Skoro každý druhý Čech si myslí, že krize je tady.

10 / 1 / 2021

Vážení klienti, milí čtenáři, téměř každý druhý Čech souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Skoro 30 procent obyvatel České republiky situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Toto zjištění vyplývá z výzkumu Broker Consulting mezi 880 respondenty. V roce 2019 přitom 38 procent oslovených nevědělo, zda očekávají příchod ekonomické krize.

Výsledky ukazují, že téma ekonomické krize spojené s pandemií koronaviru českou společností rezonuje a málokdo vůči němu zůstal imunní. Fakta jsou taková, že v listopadu dosáhla inflace 2,7 procenta a nezaměstnanost se vyšplhala na 3,8 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2016. Tedy data ukazují na zhoršující se ekonomickou situaci. Pro rok 2021 mírně převažuje pesimistický názor, když 28 procent obyvatel ČR očekává, že se jejich situace více či méně zhorší. Naproti tomu 24 procent doufá alespoň v mírné zlepšení situace.

Dobrou zprávou bezesporu je, že 40 pct Čechů neočekává, že se jejich situace bude v letošním roce nějak více měnit. Realita ale bude závislá na tom, jak rychle dokážeme obnovit běžné fungování národního hospodářství bez vládních dotačních programů po zavedení očkování. Pokud se budeme i v roce 2021 potýkat s časově omezeným otevřením a následným uzavřením ekonomiky, tak je možné, že i těchto 40 procent lidí začne pociťovat zhoršení své situace. Své případné finanční závazky bude v letošním roce bez problémů splácet téměř každý druhý Čech (48 procent). Jak ukazují data v meziroční porovnání, takto skupina obyvatel je více méně konstantní už od roku 2018. Výrazný nárůst je ale u těch, kteří se obávají v příštím roce nečekaných výdajů, které nepokryjí z finanční rezervy. Výrazné finanční úspory, které v případě potřeby pomohou krizi překlenout, má pouze 3,1 procenta Čechů. Naopak 49,5 procenta by v případě plného vypuknutí ekonomické krize pocítilo její dopady více a zvažovalo by pečlivěji jednotlivé výdaje a tvořilo rezervy.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top