Blog


Rozšíření milostivého léta podle Dr. Křečka opomíjí některé dlužníky.

1 / 2 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, navrhované rozšíření milostivého léta, které míří na dluhy na zdravotním pojištění, podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka opomíjí některé dlužníky, nezahrnuje. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Ombudsman upozornil vládu i autory návrhu právního předpisu, že považuje za nespravedlivé, aby chystaná vlna oddlužovací akce pomohla pouze některým občanům a navíc jen s částí penále. Současný návrh se vztahuje jen na penále, které si zdravotní pojišťovny vymáhají samy v tzv. daňové exekuci. Podle JUDr. Stanislava Křečka zcela opomíjí případy lidí, kteří svůj dluh dobrovolně splácí. I ti, kteří se budou moci do oddlužovací akce zapojit, se pak nezbaví celého penále z dluhů na zdravotním pojištění, ale jen části. To může být pode ombudsmana pro mnohé nepříjemné překvapení.

Podle ombudsmana se s obdobným problémem setkali i lidé, kteří dříve využili milostivé léto I a II u soudních exekutorů. Jedním z nich byl i muž z jižní Moravy, který ve stížnosti ombudsmanovi shrnul, že po zaplacení necelých 300.000 korun dluhu na zdravotním pojištění ho exekutor osvobodil od penále vymáhaného v exekuci. Stěžovatel tak předpokládal, že díky milostivému létu se veškerých dluhů vůči pojišťovně zbavil. Po čase ale pojišťovna chtěla od muže zaplatit penále dalších přibližně 160.000 korun. Veřejný ochránce práv stěžovateli vysvětlil, jak taková situace mohla nastat. Zdravotní pojišťovny nepředepisují penále naráz, ale postupně až do úplného uhrazení pojistného. Postupně pak také přistupují k jeho vymáhání. Soudní exekutor tedy vymáhal spolu s dluhem jen část penále. A proto mu také jen tuto část penále soudní exekutor odpustil v milostivém létu. Na zbytek penále, které nebylo součástí původní exekuce, se dluhová amnestie nevztahovala. Na to však dříve dlužníky (povinné) podle ombudsmana nikdo neupozornil. Ombudsman se proto nyní zasazuje o nápravu těchto případů. Vládě a poslancům navrhl, aby v připravovaném milostivém létě mohli o odpuštění penále žádat i lidé v podobné situaci jako stěžovatel. „Zákon by měl podle mne umožnit, aby lidé dosáhli také na odpuštění penále souvisejícího s pojistným, které už dříve zaplatili v rámci milostivého léta I a II," sdělil Křeček.

S tím, že podobné případy budou nastávat rovněž u dalšího milostivého léta, navrhovatelé podle ombudsmana počítají. Předpokládají podle jeho mínění, že dlužníci budou moci u penále nezahrnutého do daňové exekuce žádat zdravotní pojišťovnu o jeho odpuštění díky tzv. odstranění tvrdosti. Lidé ale podle něj musí o odstranění tvrdosti požádat rychle, obvykle na to mají jen několik dní. „Zároveň ale musí mít zaplacené i celé dlužné pojistné. To znamená, že s žádostí nemohou uspět ti, kteří dluh splácejí postupně," doplnil a uzavřel veřejný ochránce práv. Shrnul, že občané, kteří se snaží své dluhy řešit a dobrovolně je splácí, by na tom neměli být hůře než ti, po kom je zdravotní pojišťovna musí vymáhat v exekuci.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Veřejného ochránce práv, Právního prostoru a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista  

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top