Blog


Rizikově zadlužených obyvatel České republiky je letos 11 procent.

5 / 10 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, podíl rizikově zadlužených Čechů, Moravanů a Slezanů letos dosáhl 11 procent. Četnější je u mužů, často ve věku mezi 27 až 53 lety, se základním vzděláním a žijících mimo hlavní město. Toto zjištění vyplývá z letošního empirického šetření České bankovní asociace (dále jen „ČBA"). Zkušenost s půjčkami má 83 pct obyvatel ČR.

Za rizikové chování se považuje to, že si dlužníci na své nákupy půjčují přesto, že nemají možnost šetřit (12 procent), mají tři a více půjček (devět procent), ale zejména že si půjčují na splátku jiné půjčky (13 procent).

Vzít si půjčku na splacení předchozí půjčky je typicky rizikové chování a počet lidí, kteří se takto chovají, je alarmující. Pokud nám banka odmítne půjčit, měl by to být pro nás varovný signál, že půjčka bude zřejmě nad naše možnosti. Jít žádat o úvěr k nelicencovanému poskytovateli půjček může představovat cestu do pekel.

Naopak zodpovědně se chovají Češi, kteří by se při případné neschopnosti splácet svůj dluh snažili vyjednávat s poskytovatelem půjčky odklad splátek (32 procent) nebo by zkusili půjčky konsolidovat (pětina). Výzkum také ukázal, že dvě třetiny populace, které mají zkušenosti s půjčkou, se o svou schopnost splácet neobávají. Takřka osm z deseti Čechů považuje výši svých půjček za bezpečnou.

Nejčastěji si Češi půjčují prostřednictvím nákupu na splátky (38 procent), kontokorentu (38 procent), jiného spotřebitelského úvěru (35 procent) nebo prostřednictvím kreditní karty (31 procent). Tou její uživatelé nejčastěji hradí běžné nákupy (43 procent). Na 17 procent Čechů deklaruje, že si nikdy na nic peníze nepůjčili. Na 43 procent Čechů splácí nyní nějaký úvěr. Pořídili si na něj především auto nebo motorku (13 procent) nebo zrekonstruovali byt (11 procent). Nejčastěji dluží do 200.000 korun. Téměř dvě třetiny Čechů si půjčku, kterou momentálně splácí, vzaly z důvodu nedostatku hotovosti. Pětina nechtěla čekat, než si našetří. Každý desátý Čech se na nákup na splátky nechá nalákat výhodnou akcí, která při koupi zboží na splátky nabízí např. menší nebo dokonce nulový úrok.

Občané si nejčastěji půjčují od obchodní banky (56 procent), zhruba třetina využila možnost půjčky od splátkové společnosti nebo od rodiny a známých. Zda má společnost licenci od ČNB, většina lidí nezjišťuje. Jinde než u komerční banky si lidé půjčují především kvůli jednoduššímu (49 procent) a rychlejšímu (46 procent) vyřízení, ale i nižšímu úroku (24 procent). Skoro polovina respondentů si v následujících dvou letech plánuje vzít úvěr, nejčastěji na rekonstrukci bytu nebo na auto. Během pandemie se řada lidí pustila do úprav bydlení a dá se předpokládat, že v nich budou pokračovat. Na trhu se také začal projevovat nedostatek komponent pro výrobu automobilů, jenž vyústil v opožděné dodávky hotových aut. Proto řada Čechů musela nákup odložit a nový vůz plánují koupit v následujících dvou letech.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top