Exekuce info


Resort spravedlnosti radí na webu dlužníkům v nouzovém stavu.

27 / 3 / 2020

Vážení čtenáři, Ministerstvo spravedlnosti radí na svém webu lidem, kteří se vlivem nouzového stavu dostali do ekonomických problémů. Uveřejnilo obecné vzory žádostí o odklad exekuce, o snížení výše měsíční splátky či o přerušení insolvenčního řízení.

Vzory naleznete na: https://www.justice.cz/?clanek=jak-za-soucasne-situace-resit-exekuce-a-insolvence-.

Ministerstvo připomnělo, že lidé v exekuci mohou navrhnout její odklad soudnímu exekutorovi. Exekutor pak nečiní žádné úkony směřující k provedení exekuce. „To neplatí v případě, že se jedná o návrh, který je svévolným nebo zřejmě bezúspěšným uplatňováním nebo bráněním práva, nebo pokud jde o návrh, ve kterém účastník řízení uplatnil stejné okolnosti, o kterých již bylo rozhodnuto," upozornil úřad.

Dlužníci v insolvenčním řízení pak mohou v současné mimořádné situaci zažádat o snížení výše měsíčních splátek nebo o přerušení splácení. S žádostí se musí obrátit na příslušný insolvenční soud. Pro řízení, která začala po loňském červnu, platí, že dlužník může požádat o změnu výše splátek kvůli změně poměrů. Takové žádosti soud může vyhovět, jestliže by aktuální výše splátek v podstatě znamenala, že dlužník nebude schopen dlouhodobě splácet. Soud také může na návrh dlužníka rozhodnout o přerušení oddlužení až na rok, ovšem pouze jednou.

Ministerstvo také připravuje k insolvencím a exekucím balíček změn, které by měly reagovat právě na současnou situaci spojenou s koronavirovými opatřeními. Vláda chce balíček projednat příští týden. Vlastní novelu insolvenčního zákona sestavili také soudci pražského vrchního soudu, kteří návrh zaslali ministerstvu.

Kromě webu Ministerstva spravedlnosti můžete využít i našich služeb „Výkupů nemovitostí."

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Advokátního deníku, Ministerstva spravedlnosti, České justice a ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top