Blog


PS schválila zákon, který má podnikatelům pomoci předejít úpadku.

2 / 8 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, pomoci podnikatelům v přechodných finančních potížích odvrátit úpadek má zákon o preventivní restrukturalizaci, který schválila Sněmovna. Ve vládní předloze zpřesnila na návrh Pavla Staňka (ODS) postup usnadnění přípravy preventivní restrukturalizace nebo vymezení stran tohoto procesu, jichž se restrukturalizace nedotkne. Legislativní návrh zákona teď dostane k posouzení Senát, stejně jako navazující novelu insolvenčního zákona, kterou dolní parlamentní komora rovněž schválila.

Principem preventivní restrukturalizace bude dohoda podnikatele s jeho klíčovými věřiteli při zachování provozu podniku. Preventivní restrukturalizací se bude rozumět postup směřující k předejití úpadku a zachování nebo obnově provozuschopnosti obchodního závodu. Ozdravení má podnikatelský subjekt dosáhnout především skrze vyjednávání s věřiteli nad restrukturalizačním plánem. Věřitele si vybere sám. Tzv. nedotčeným věřitelům, které neosloví, třeba z toho důvodu, že jejich pohledávky jsou relativně málo významné, však zůstanou zachována všechna jejich práva.

Preventivní restrukturalizaci zahájí podnikatel tím, že zašle výzvu vybraným věřitelům. Současně s tím jim zašle i takzvaný sanační projekt, aby o něm spolu jednali. Proti insolvenčnímu řízení bude možné zapojit do preventivní restrukturalizace jen vybrané klíčové věřitele, které podnikatel osloví. Pohledávky ostatních bude podnikatel výhledově řádně řešit ve lhůtách splatnosti. Rozdíl od insolvenčního řízení spočívá také v tom, že soud nebude informace o restrukturalizaci uveřejňovat, a to kvůli maximálnímu omezení dopadů negativní publicity.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů ČTK, Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top