Blog


Profesor sociologie práva Přibáň obvinil Home Credit z lichvy.

20 / 8 / 2019

Profesor sociologie práva Přibáň obvinil Home Credit z lichvy.

Prof. Jiří Přibáň obvinil jednoho z největších poskytovatelů nebankovních úvěrů na českém trhu, společnost Home Credit, z lichvy. Učinil tak v pořadu Českého rozhlasu (ČRo) Interview Plus, v němž odpovídal na dotaz redaktora ohledně řešení problému s exekucemi. Home Credit ale jeho slova tvrdě odmítl.

Profesor sociologie práva (a zřejmě největší kapacita v tomto oboru v České republice a na Slovensku) Přibáň, který působí na Univerzitě v Cardiffu a patří mezi vlivné glosátory českého právního a justičního dění, byl hostem zmíněného pořadu 14. srpna.

V něm na adresu společnosti Home Credit pronesl následující věty: „A já bych řekl ovšem, že ryba smrdí od hlavy. A kde jsou zájmy těch lichvářských společností, jako je Home Credit a další“.

Na dotaz moderátora, zda by nazval, Home Credit „lichvářskou společností“ Přibáň reagoval takto: „No, tak lichva je také byznys, ale podle toho, na kolik procent půjčujete, tak tím ovlivňujete i jak bude žít celá společnost a jak na vás bude či nebude závislá. A ukazuje se, že na Home Creditu jsou závislé minimálně část politických elit“.

Společnost Home Credit, která patří do skupiny PPF Petra Kellnera, Přibáňova obvinění odmítla s tím, že se na něj obrátí také písemně. „Slova profesora Přibáně jsme s překvapením zaznamenali a předpokládáme, že vycházejí z neznalosti tuzemského trhu spotřebního financování a služeb Home Creditu. Naše společnost je licencována a dohlížena ČNB, dlouhodobě jsme v indexu důvěryhodnosti Člověka v tísni jednou z nejvýše hodnocených firem a těšíme se důvěře tisíců zákazníků. Na profesora Přibáně se v příštích dnech obrátíme písemně, abychom si jeho nepodložené vyjádření, které poškozuje pověst Home Creditu vysvětlili,“ reagovala pro Českou justici mluvčí společnosti Linda Bilal.

Pro Home Credit, který působí v mnoha zemích světa, jsou Přibáňova slova o to nepříjemnější, že přicházejí krátce poté, co kritiku na adresu společnosti vyslovil i Ústavní soud (dále jen „ÚS“).

Ten v červenci v nálezu I. ÚS 1091/19 vyslovil právní názor, že nebankovní společnost postupovala vůči svému klientovi způsobem, který nese znaky zneužití práva.

V této kauze se jednalo o to, že Home Credit uplatňoval své právní nároky proti svému klientovi z neplatné rozhodčí doložky, přičemž senát ÚS ve složení Pavel Rychetský, Tomáš Lichovník a Vladimír Sládeček dovodil, že tak činila přes vědomí o protiprávnosti svého postupu.

Z pohledu nejen autora tohoto článku, nýbrž i z hlediska vyučovaných předmětů na právnických fakultách, jako je: (Nejen už zmíněná) sociologie práva, politologie, státověda, teorie práva, národní hospodářství, finanční právo či právo sociálního zabezpečení, jsou ale ve zmíněném rozhlasovém pořadu (viz https://plus.rozhlas.cz/sociolog-priban-jsme-na-prahu-geopolitickych-konfliktu-cekaji-nas-zmeny-zbavme-8037991) spíše podstatná slova prof. Přibáně o destrukci tzv. „Sociálního státu“ (cit.): „Sociální stát západních demokracií, spolu s konsensem politiků (smýšlejících napravo i nalevo) na přerozdělování ekonomikou získaných zdrojů, je definitivně pryč. „Evropa až dosud vždy vyvážela příležitosti a naděje. Dnes to vypadá, jako bychom se zapouzdřili sami do sebe a začali se okolního světa bát. Nejednou hrozí, že se starý kontinent uzavře, a to by byla chyba,“ myslí si. Trend „zapouzdřování“ vidí nejen u nás, ale třeba i ve Spojených státech s příchodem Donalda Trumpa. „Ekonomičtí historikové to vnímají v určitých periodách. Po odstraňování bariér světového obchodu nejednou zjišťují, že vlastně výhody nemají všichni a je tady éra protekcionismu. Dokonce to může svět rozdělit na několik zón, které proti sobě povedou obchodní války a ostrý konkurenční boj o zdroje. Dostáváme se na práh geopolitických konfliktů. Nechci mluvit o nějakých apokalypsách nebo hrozbě války, ale to, že už obchodní války máme, je přece všem jasné.“ Ona jednoduchá linie, která u nás převládala po roce 1989 – jsme všichni demokraté a budeme spolu obchodovat, budovat globální společnost založenou na dodržování lidských práv – ta skončila s celosvětovou ekonomickou krizí v roce 2008.“

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Česká justice)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top