Blog


Přes 80 pct Čechů chce během zimy dál šetřit na energiích.

4 / 12 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, Češi, Moravané a Slezané se chystají šetřit energiemi i během nadcházející zimy. Čtyři pětiny z nich plánují v zimě topit stejně jako loni, kdy na energiích šetřilo 77 procent spotřebitelů. Přes 15 % oslovených přitom plánuje omezit spotřebu ještě výrazněji než letos, přitopit si naopak chtějí dvě procenta občanů. Důvodem jsou především obavy klientů z nepředvídatelné situace na energetickém trhu. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření agentury Ipsos pro dodavatele epet. Pod značkou epet dodává zákazníkům elektřinu a plyn společnost EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele JUDr. Daniela Křetínského.

K výraznému omezení spotřeby loni přiměly většinu tuzemských spotřebitelů vysoké ceny energií. Vědomě tak podle výzkumu, kterého se zúčastnilo 1 050 respondentů, šetřilo energie takřka 77 procent Čechů. Většina z nich tak loni snížila svou spotřebu energií do 20 pct, téměř pětina respondentů pak omezila spotřebu více. Přes 80 procent Čechů na plánovaném šetření nebude nic měnit ani letos a plánuje topit stejně úsporně jako minulý rok. „Situace, která na trhu s energiemi panovala na začátku energetické krize v loňském roce, přiměla Čechy šetřit elektřinou i plynem. Jde o dlouhodobější trend, který snižuje náklady na energie u domácností a firem," komentoval výsledky generální ředitel epet Petr Švec. Šetření rovněž zjišťovalo postoj občanů České republiky k plánovanému zrušení vládních stropů na ceny energií. Následku ukončení cenového stropu energií se obává více než polovina tuzemských spotřebitelů.

Více než polovina tuzemských odběratelů podle výzkumu očekává, že ceny dále porostou. V pokles cen věří jen přes pětinu Čechů. Čtvrtina oslovených lidí si pak myslí, že ceny energií v nejbližší době zůstanou stejné. Průzkum dále ukázal, že že zálohy na energie představují u více než čtyřiceti procent domácností 20 až 40 procent procent rodinného rozpočtu. U skoro sedmi procent českých domácností si zálohy na energie žádají ještě výraznější podíl peněz, se kterými měsíčně hospodaří.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím epet, EPH, Ipsos a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top