Blog


Poslanecká sněmovna schválila zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky.

3 / 6 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, doba oddlužení se pravděpodobně zkrátí z aktuálních pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Vládní novelu insolvenčního zákona schválila s některými úpravami Sněmovna. Zkrácení doby oddlužení nicméně dle kritiků neúměrně zhorší pozici věřitelů, mezi nimiž jsou třeba i samoživitelé, SVJ a bytová družstva. Poslanci opozičního hnutí ANO neprosadili pro nepodnikající jednotlivce tříleté, čtyřleté nebo pětileté oddlužení podle výše dluhu. Legislativní novelu teď dostanou k posouzení senátoři.

Sněmovna na návrh ministra Blažka rozšířila výčet podkladů, které budou mít insolvenční správci pro dohled nad tím, zda dlužník plní podmínky a povinnosti. Věřitelé mají mít v procesu oddlužení i na jeho konci delší, dvouměsíční lhůtu pro podání návrhu na jeho prodloužení nebo zrušení. Insolvenční soud by mohl prodloužit dobu oddlužení, pokud by zahrnovalo prodej majetkové podstaty, až o 1,5 roku. Poslanecká sněmovna podle dalšího z Blažkových návrhů sjednotila až na exempce (výjimky) výši srážky ze mzdy v exekučním a insolvenčním řízení, pokud dlužník čelí nejméně čtyřem exekucím. Dlužníky by to mělo motivovat k tomu, aby na sebe insolvenční návrh podali.

Plénum navzdory podpoře ústavně-právního výboru nepřijalo ani pozměňovací návrh Patrika Nachera, podle kterého by se údaje o exekuci evidovaly v registru vozidel kvůli ochraně kupujících při prodeji ojetých aut. Blažek sdělil, že návrh jde správným směrem. Změnu stanoviska na negativní odůvodnil názorem ministerstva dopravy, podle kterého by nebyl technický proveditelný. Sněmovna upravila na návrh ústavně-právního výboru zkoušky insolvenčních správců a uzákonila zavedení elektronického spisu v insolvencích a jednodušší exekuční výzvu, která se nově vejde na jeden list. Dlužníci v exekuci budou moci podle schváleného pozměňovacího návrhu Jakuba Michálka (Piráti) uhradit dluh prostřednictvím internetového bankovnictví z již obstaveného účtu. Vládní novela předpokládá, že tři roky by trvalo první oddlužení konkrétního dlužníka. Do stejného procesu by pak nesměl vstoupit ve lhůtě 12 let místo současných deseti let. Tříletým oddlužením by však dlužník mohl projít pouze jednou za zhruba 24 let. Jestliže by se v době 20 let po osvobození od placení zbývajících pohledávek opět dostal do úpadku a pokusil se do oddlužení vstoupit znovu, musel by plnit splátkový kalendář pět let.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Poslanecké sněmovny, Právního prostoru a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top