Blog


Poslanecká sněmovna schválila opakování tzv. milostivého léta v exekucích.

6 / 6 / 2022

Vážení klienti, milí čtenáři, opakování milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní občanům se zbavit vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Předlohu teď dostanou k posouzení senátoři. V létě počítají předkladatelé s propagací milostivého léta tak, aby se přihlásilo co nejvíce dlužníků (povinných).

Předloha se týká exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Povinný (dlužník) bude muset podle návrhu soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit.

Soudní exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce má činit 1 815 korun s daní z přidané hodnoty.

Prezident Exekutorské komory České republiky Jan Mlynarčík míní, že milostivé léto mělo být původně mimořádné a ojedinělé a u toho mělo zůstat. „Opakování milostivého léta bereme jako rozhodnutí zákonodárců, nicméně takto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší," prohlásil v tiskové zprávě.

Pro exekutory bude opakování akce znamenat podle Mlynarčíka opět velkou administrativní zátěž, přičemž odměna neodpovídá platnému tarifu. „Opět chybí dobrovolnost na straně věřitele, zákon část jejich pohledávek jednoduše zrušil," uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s pomocí denikn.cz, ČTK a Radio Prague International)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top