Exekuce info


Poslanecká sněmovna podpořila chráněný účet pro osoby v exekuci.

10 / 10 / 2020

Vážení klienti, nezabavitelné peníze možná budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Předpokládá to poslanecká novela občanského soudního řádu, kterou v prvním čtení podpořila Sněmovna. Tzv. chráněný účet by měl zabránit případné neoprávněné exekuci těchto peněz. Předloha nyní zamíří k případným úpravám do ústavně-právního výboru. Zmíněný výbor ale bude mít na její projednání jen deset dnů místo obvyklých 60. Sněmovna by tak mohla schvalovat návrh už na příští řádné schůzi, která začne ve druhé polovině října.

Chráněný účet by musela obchodní banka založit na žádost povinného zdarma a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Shromažďovaly by se na něm finanční prostředky, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, píše se v důvodové zprávě. Dlužník by mohl mít pouze jeden chráněný účet. Navrhovaná právní úprava je nezbytná, neboť představuje jediný efektivní a přiměřeně rychlý způsob řešení neoprávněných exekucí na účet povinného, snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů a posílení bezhotovostního transparentního bankovního styku.

Debatující zákonodárci návrh podpořili, podle některých z nich ale potřebuje úpravy. Např. komerční banky měly mít povinnost založit chráněný účet kvůli „rychlým exekutorům" na počkání, nikoli ve lhůtě do pěti dnů. Zvláštní účet by mohl pomoci tomu, aby dlužníci dál nepropadali do dluhové spirály. Mohli by podle něho zůstat ve standardních ekonomických vztazích a neodcházet kvůli exekucím do šedé ekonomiky. Novela upravuje také jednorázovou výplatu dlužníkovi z jeho obstaveného účtu. Do konce roku jde v souvislosti se změnami schválenými kvůli koronavirové krizi o čtyřnásobek životního minima, od ledna by to měl být znovu dvojnásobek. Poslanecká předloha by částku zvýšila na trojnásobek životního minima. Návrh taktéž zpřesňuje částku, kterou bude mít k dispozici dlužníkův manžel, pokud bude obstaven i jeho účet. Půjde o polovinu peněz, nejméně o trojnásobek životního minima.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top