Blog


Pomoc lidem nabízí aplikace Nedlužím státu 2.0.

2 / 2 / 2022

Vážení klienti, milí čtenáři, v České republice neexistuje jednotná evidence dluhů a exekucí vůči státu ani centrální bod, kde by občané získali potřebné informace. Češi, Moravané a Slezané dluží přitom státu podle posledních odhadů příslušných ministerstev až několik desítek miliard korun. Lidé často o svém finančním závazku (dluhu) neví, dokud nepřeroste v exekuci, upozorňují experti na sociální problematiku a otázku exekucí. Ti přišli s vylepšenou webovou aplikací „Nedlužím státu". Oproti původní verzi, kterou představili autoři projektu vloni, umožňuje verze 2.0 nejen ověřit dluh, ale přímo jej řešit např. zažádáním o splátkový kalendář.

Komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital a Institut prevence řešení předlužení opět spojily síly a přišly s rozšířením webové aplikace Nedlužím státu. Ta nově uživatelům nabízí vše potřebné na jednom místě nejen k ověření, ale i řešení případných závazků.

Žádost o odpuštění penále nebo splátkový kalendář, to jsou další kroky, které potřebujete, když zjistíte, že dluh vůči státu opravdu máte," vysvětluje Radek Hábl, šéf Institut prevence a řešení předlužení a odborný garant projektu.

Před rokem jsme sjednotili důležité informace, formuláře, návody a kontakty týkající se bezdlužností. To jsme teď doplnili o sekci s názvem Dlužím, co s tím," dodává Hábl. Vedle vylepšeného designu nově také přibyla funkce poloautomatického vyplňování údajů v předem připravených formulářích pro jednotlivé instituce.

V nové verzi odpadá nutnost údaje vypisovat do každého zvlášť. V aplikační praxi stačí vyplnit jediný formulář a data se propíšou do všech ostatních, které si uživatel může poslat na email," popisuje technické řešení, která má občanům zase o něco usnadnit řešení případných dluhů Radek Sojka, dobrovolnický koordinátor projektu z komunity Česko.Digital.

Webová aplikace zaznamenala od svého spuštění přes 70 tisíc návštěv, vysoký byl i počet stažení formulářů. Její autoři očekávají podobná čísla i nyní, a to zejména v nových sekcích, kde dlužníci najdou mj. doporučení na ověřené dluhové poradny.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím informací Advokátního deníku, Česko.Digital a Institutu prevence řešení předlužení)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top