Blog


Polovina občanů plánuje snížit výdaje za zábavu a restaurace.

6 / 1 / 2023

Vážení klienti, milí čtenáři, kvůli zdražování hodlá bezmála polovina Čechů, Moravanů a Slezanů snížit své finanční výdaje, nejčastěji za zábavu, restaurace či volnočasové aktivity. Zhruba čtvrtina lidí si chce najít další zaměstnání a desetina změnit práci. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření pro společnost Patron GO mezi uživateli její aplikace od 18 do 50 let. Na své úspory plánuje sáhnout pouze pět procent dotazovaných. Účastníci výzkumu ve věku 18 až 50 let byli uživatelé mobilní aplikace Patron GO, která pomáhá hlídat rodinné rozpočty. Je dílem Jiřího Patáka, který stojí třeba za srovnávačem finančních produktů ChytryHonza.cz, a Lukáše Vršeckého, zakladatele věrnostní platformy Rondo. Aplikaci aktuálně využívá přes 80.000 uživatelů.

Průzkum se uskutečnil formou dotazníkové šetření mezi 1 177 respondenty v České republice a 633 na Slovensku, a to od 12. do 25. září. V ČR by podle výsledků průzkumu 27 procent lidí jako první omezilo zábavu, stejný podíl restaurace a 17 procent by snížilo výdaje při trávení volného času.

Restaurací by se kvůli rostoucím cenám vzdalo 30 procent Slováků, 20 procent by omezilo zábavu a 16 procent volnočasové aktivity. Zhruba desetina Čechů i Slováků by hledala levnějšího dodavatele energií.

Takřka dvě třetiny Čechů v produktivním věku podle autorů výzkumu očekávají, že se jejich finanční situace do roku zlepší. Necelá pětina se naopak bojí, že se zhorší. Zbylých 17 procent se domnívá, že se nezmění. Slováci jsou o něco méně optimističtí, zlepšení finanční situace očekává 57 procent respondentů. Se zhoršením situace počítá 19 procent Slováků, tedy stejný podíl jako v případě Čechů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Patron GO a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top