Blog


Podle HK ČR milostivé léto může ulehčit administrativě společností.

1 / 8 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, šance pro část dlužníků (pozn. povinných) v exekučním řízení splatit během září až listopadu vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále ulehčí administrativu jejich zaměstnavatelům, kteří musí zadluženým zaměstnancům věnovat zvláštní pozornost. Na tiskové konferenci za účasti autorů návrhu na opakování tzv. milostivého léta to oznámil prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý. Firmám tak např. odpadne papírování spojené s výpočtem exekučních srážek ze mzdy. Právní norma, kterou tento týden kontrahoval prezident Miloš Zeman, umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem.

Prostřednictvím firem, které na tom budou mít samy zájem, by podle předsedy lidovecké frakce ve Sněmovně Marka Výborného, jednoho z autorů legislativní novely, mohli být informování během července a srpna všichni, kterých se zbavení exekucí může týkat. Právě na informovanosti podle jeho názoru bude záviset, kolik dlužníků se k akci připojí.

Vladimír Dlouhý informoval, že cestu k oddlužení zaměstnanců vnímá komora jako pomoc podnikatelům. Ti vedou administrativu spojenou s exekucemi svých zaměstnanců, včetně komunikace se soudními exekutory, což klade vysoké nároky na mzdovou agendu. „Reálný efekt je, že se sníží mzdová agenda zaměstnavatelů," sdělil k pohledu korporací na milostivé léto. Exekutorská komora České republiky se k opakování milostivého léta naopak staví rezervovaně. Exekucí byly ke konci loňského roku více než čtyři miliony.

Předloha se týká exekucí, které započaly před loňským 28. říjnem. Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Dlužník bude muset soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce bude činit 1 815 korun včetně DPH.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) poukázal při plánu na oddlužení na 189.000 dlužníků Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Kdyby se k milostivému létu přihlásili všichni, zaplatili by podle něj 11 miliard korun, ušetřili by 13,8 mld. Kč. Na přelomu loňského a letošního roku VZP získala v milostivém létě od dlužníků 212 milionů korun a odpustila penále 666 mil. korun. Do této doby dlužníkům u VZP skončilo přes 14.200 exekucí. Částky a počty nebyl ke konci dubna konečné, další případy se ještě vyřizovaly.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů Právní prostor a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top