Blog


Podle Guardian ohrožují českou demokracii exekuce.

20 / 6 / 2019

Podle britského deníku Guardian ohrožují českou demokracii exekuce.

Vážení čtenáři, pokračujeme v naší osvětové činnosti, slavný britský deník The Guardian napsal na svém webu, že českou demokracii ohrožuje dluhová spirála obyvatel, kteří nemají šanci se z dluhové pasti dostat.

The Guardian tak čtenáře seznamuje s příběhem 54leté Renaty, kterou břímě dluhů dohnalo až k úvahám o suicidálním jednání (sebevraždě). Žena, jejíž malá stavební firma v roce 2008 zbankrotovala, přišla o veškerý majetek, ale i tak nebyly veškeré pohledávky uspokojeny. Stále dluží asi sedm milionů korun, na které bylo vydáno 34 samostatných exekucí.

„Je to beznadějné. Nevidím žádné světlo na konci tunelu. Ráda bych část dluhu splatila, ale nemám peníze a ani majetek. Navíc se musím starat o dceru,“ konstatovala.

Podle ní být v České republice dlužníkem je horší než vrahem, neboť ten se po pár letech dostane na svobodu, zatímco ona se dluhů do konce života nezbaví.

Renata je v zemi s 10,6 milionem obyvatel jedním z 863 000 Čechů, kteří čelí exekucím, podotkl The Guardian. Ze situace pak podle deníku těží např. inkasní agentury, což jen dlužníky vede k nedůvěře v demokracii a ve státní správu. Paradoxně mají být na „Vymahačský byznys“ navázáni i někteří politici, kteří těží z protisystémových nálad.

Tvůrce exekuční mapy Radek Hábl pro Guardian poukázal na skutečnost, že největší podporu v loňských prezidentských volbách měl vítěz Miloš Zeman v regionech, kde mají občané nejvíce problémů se splácením závazků. Zeman přitom dlužníky paradoxně opakovaně obviňuje z toho, že si za svou svízelnou situaci mohou jen oni sami.

Dodal, že asi 150 000 lidí má nejméně deset exekucí. Deník jako jeden z problémů zadlužení označil i skutečnost, že mnoho lidí vstoupí do dospělosti s dluhy způsobenými během dospívání.

Takovým příkladem jsou nezaplacené pokuty za jízdu na černo městskou hromadnou dopravou, resp. platby za neplacení komunálního odpadu, příp. neplacení služeb mobilních operátorů. Pokuta v řádech několika set korun se během několika let „Nafoukne“ i na desítky tisíc korun.

Podle názorů některých expertů spočívá jeden z hlavních problémů ve skutečnosti, že zákonodárci dosud neřešili fakt, že přednost ve splátkách mají pořád úroky, úroky z úroků, sankce, a ne jistina.

„Mnoho povinných tak sotva splatí to, co jim naskočilo, ale nic ze základního dluhu. Proto se z toho také určitá skupina lidí nemůže vymotat,“ je přesvědčen jeden ze soudních exekutorů.

Zdroje a další doporučená literatura:

https://www.novinky.cz/ekonomika/493668-ceskou-demokracii-ohrozuji-exekuce-obyvatel-pisi-v-britanii.html,

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ceska-demokracie-exekuce-dluhy-obyvatel-zahranici-denik-the-guardian.A190106_151933_zahranicni_baje,

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4024747/guardian-ceskou-demokracii-ohrozuji-exekuce-obyvatel.html,

https://asociacepovinnych.cz/aktuality/fenomen-ceskych-exekuci-znam-po-celem-svete

 

V Praze dne 20. června 2019

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top