Blog


Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu.

19 / 7 / 2020

Vážení čtenáři a klienti, počet nových uchazečů o oddlužení se v červnu zvýšil o bezmála čtvrtinu na 2 406. Jednoduše padly obavy z nákazy koronavirem a dlužníci tak začali znovu vyhledávat akreditované profesionály, kteří jim pomáhají sepisovat insolvenční návrhy. Skutečný náraz hospodářské krize se na datech o insolvencích zatím skoro neprojevuje. Avšak vlna nových insolvenčních návrhů vyvolaných potížemi v národním hospodářství by mohla přijít už na podzim.

V České republice začalo opět přibývat nových insolvenčních návrhů. Za červen jich bylo 2 406, což proti květnu představuje nárůst o téměř 25 procent.

Důvodem je především opadnutí obav z nákazy koronavirem a s ním spojený postupný návrat uchazečů o oddlužení do poraden a kanceláří akreditovaných profesionálů (např. advokátů nebo různých poraden). Ti se sepsáním insolvenčních návrhů občanům, dlužníkům pomáhají.

Na úrovně obvyklé před zavedením opatření proti šíření koronaviru se však počet nových insolvenčních návrhů ještě nedostal. V únoru i březnu letošního roku jich soudy obdržely přes tři tisíce.

Červnový nárůst počtu insolvenčních návrhů je dán především tím, že se lidé postupně vrací k řešení životních situací, jimž se kvůli omezením a neodkladným povinnostem vyvolaným pandemií nemohli v posledních měsících dočasně věnovat.

Naopak v červnových číslech o počtu nových insolvenčních návrhů ještě příliš neprojevil dopad hospodářské krize vyvolané opatřeními proti šíření koronaviru.

Řada OSVČ a ostatních dlužníků z řad fyzických osob zatím vyčkává na další vývoj tuzemské ekonomiky (pozn. která je navázána zejména na tu německou) a věří v její rychlý restart.

Insolvenční návrh je pro řadu lidí i firem nejkrajnější řešení, do toho navíc přicházejí prázdniny, které budou dynamiku nárůstu počtu insolvenčních návrhů tlumit. Na podzim se už ale objeví první vlna těch, kteří ekonomickou krizi bohužel neustojí.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Insolvence 2008 a Česká justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top