Blog


Počet insolvenčních návrhů se propadl až o třetinu.

10 / 5 / 2020

Vážení čtenáři, uchazečů o oddlužení v dubnu výrazně ubylo. Z březnových více než tří tisíc se jejich počet propadl na 1 919. Důvodem je zejména obava dlužníků z nákazy covid-19, kvůli které méně využívali pomoci akreditovaných profesionálů se sepsáním insolvenčního návrhu. Avšak tento propad je jen dočasný, k odloženým insolvencím se navíc v závěru roku může přidat i vlna dalších návrhů vyvolaných stávající národohospodářskou krizí.

Opatření přijatá proti šíření pandemie koronaviru přiměla Čechy, Moravany a Slezany odložit řešení jejich dluhů. V únoru i březnu přesáhl počet osob žádajících o insolvenci tři tisíce. V dubnu pak bylo podáno pouze 1 919 insolvenčních návrhů.

„Důvodem je především skutečnost, že lidé v obavách z nákazy méně vyhledávali služby akreditovaných dluhových poradců, advokátů či notářů, kteří mohou insolvenční návrhy sepisovat," potvrdil ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Někteří dlužníci navíc vyčkávají, zda nedosáhnou na podporu v rámci státních opatření na záchranu ekonomiky. „Svou roli hrají i velkorysá pravidla odkladu splátek bankám a splátkovým společnostem", doplňuje Šmejkal.

Pokles počtu návrhů na oddlužení je však dle mínění expertů pouze dočasný. S tím, jak se situace začne vracet do normálu, přibude opět žádostí o vstup do insolvence přibývat.

Vliv na to může mít i změkčení pravidel pro oddlužení, ke kterému kvůli krizi způsobené epidemií koronaviru přistoupili zákonodárci. Např. u OSVČ tak nově není pro vstup do oddlužení nutný souhlas věřitelů.

K lidem, kteří se na dluhové hraně pohybovali už před vypuknutím pandemie, by v závěru roku navíc mohla přibýt také první vlna těch, kteří neustojí přicházející ekonomickou krizi.

"Nikdo nechce jít rovnou do insolvence. Lidé v problémech si nejdříve začnou postupně půjčovat peníze. Některým z nich úvěry skutečně pomohou těžké období přečkat, jiní však roztočí dluhovou spirálu natolik, že se z ní už nedokážou dostat. I to ale zpravidla trvá nejméně několik měsíců,” vysvětluje Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Odborné zdroje:

https://www.ceska-justice.cz/2020/05/pocet-insolvencnich-navrhu-se-propadl-o-tretinu-cesi-kvuli-koronaviru-odkladaji-reseni-dluhu/,

https://www.insolvencnizona.cz/clanky/v-dubnu-bylo-nejmene-bankrotu-osob-firem-i-podnikatelu-od-cervna-2019/.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedených odborných zdrojů)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top