Blog


Počet firemních žadatelů o insolvenci postupně roste.

3 / 11 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, v prvním kvartálu roku 2022 obdržely insolvenční soudy celkem 5 881 návrhů na insolvenční řízení, což znamená meziroční pokles o 10,5 procent. Ubylo zejména žadatelů z řad fyzických osob, v případě společností naopak počet podaných insolvenčních návrhů postupně roste. Zatímco v prvních třech měsících roku 2021 bylo ze strany právnických osob podáno 270 insolvenčních návrhů, v prvním kvartálu letošního roku to bylo již 286. „Spolu s dozvuky vleklé pandemie na korporace naplno dolehlo zdražování energií, rostoucí ceny materiálů a narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce. Růžový navíc není ani výhled pro futuro. Národohospodářský vývoj v čele s inflací, aktuální mezinárodní situace a dramatické růst cen energií na jistotě nepřidávají, takže v následujících měsících se dá očekávat další nárůst," říká Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Nepříznivá situace dopadá i na fyzické osoby, byť počty insolvenčních návrhů v jejich případě zatím stále klesají, meziročně o 11 %. „V případě fyzických osob platí, že národohospodářská krize se do počtu insolvenčních návrhů promítá s větším zpožděním. Lidé se finanční potíže nejprve snaží řešit jinými způsoby, např. s pomocí rodiny. Aktuálně ale opět dramaticky roste počet zahájených exekucí a podíváme-li se do historických dat z období poslední ekonomické krize a let bezprostředně po ní, je pravděpodobné, že během jednoho až dvou let vzroste počet žadatelů o insolvenci až několikanásobně," myslí si Valášek. Vyjma růstu cen energií a bezprecedentní dvojciferné inflace budou mezi hlavními důvody také zvyšující se náklady na bydlení v důsledku skokového růstu úrokových sazeb.

Hypotéku v současné době zhruba milion domácností a řadu z nich postupně čeká velmi bolavé refinancování. Občané, kteří si hypoteční úvěr brali před čtyřmi, pěti lety a nestihli provést změnu za starých podmínek, budou nově platit až o polovinu vyšší splátku. To je značný zásah do rozpočtu i v případě vyšších příjmových skupin, natož pak u ekonomicky zranitelných rodin," varuje Valášek. Růst cen a tím pádem méně volných prostředků v domácnostech se také negativně promítne na jejich ochotě utrácet, což bude znamenat další těžkosti např. pro dlouhodobě zkoušený sektor služeb.

Stávající několikaletý pokles zájmu o oddlužení ze strany fyzických osob je podle Valáška dán především skutečností, že lidé, kteří o vstup do insolvence stáli, o něj už většinou požádali. Řada ostatních dlužníků (povinných) naopak stále preferuje setrvání v exekuci, která je pro ně minimálně z krátkodobého hlediska ekonomicky výhodnější.

Exekuce a insolvence mají zákonem dané odlišné podmínky. Rozdíl v sumě, která dlužníkům (povinným) měsíčně zůstane, může činit až 6 tis. Korun navíc ve prospěch setrvání v exekuci. Řešením by mohla být zákonná úprava, která by podmínky srovnala, nebo alespoň přiblížila, a tím by zvýšila motivaci k zahájení oddlužení. To na rozdíl od exekuce předluženým lidem umožní tzv. začít znovu," upozorňuje Valášek. Změnu by podle něj vhodné zvážit už nyní v souvislosti s chystaným zkrácením lhůtu pro oddlužení fyzických osob na tři roky. Ta aktuálně až na exempce (výjimky) dosahuje pěti let.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Insolvence 2008, Česká-justice.cz a Kurzy.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top