Blog


Plzeňský kraj vyzval ke skončení dětských exekucí.

3 / 2 / 2022

Vážení čtenáři, hejtmanství vyzvalo na podzim loňského roku obce v Plzeňském kraji, aby ukončily exekuční řízení proti dětským dlužníkům (povinným). Kraj je mezi ostatními regiony první v počtu exekucí vedených kvůli dluhům, které vznikly u nezletilých. Ve většině případů se jedná o nezaplacené poplatky za svoz komunálního odpadu. Schválená novela občanského zákoníku vymáhání dětských dluhů zásadně omezila. Dál však jsou otevřené některé případy z minulosti.

Vymáhání dětských dluhů dlouhodobě odmítají české soudy, které je považují za nemravné (contra bonos mores) a neoprávněné. Zdůrazňují přitom, že dluhy vznikaly u dětí, které neměly možnost jim předejít, ani se s nimi vyrovnat. Téměř vždy totiž jde o děti ze špatně fungujících rodin.

Vymáhání dluhů s úroky a dalšími poplatky dětské dlužníky sráželo na dno, ze kterého se těžko mohli odrazit. Vedení kraje starostky a starosty upozornilo, že stále zůstává problém s rozběhnutými dětskými exekucemi. Hejtmanství připomnělo, že podle údajů v Mapě exekucí je v kraji 680 zadlužených dětí a mladistvých.

Vzhledem ke skutečnosti, že pro vedení obcí může vyřízení dětských exekucí představovat administrativní zátěž, krajský úřad jim k tomu nabízí poměrně podrobné instrukce, jak je vhodné postupovat.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Idnes.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top