Blog


Peníze ze sbírek by mohly zůstat i lidem v exekuci.

9 / 7 / 2021

Vážení čtenáři, občané, kteří se potýkají s exekucí a zasáhlo je tornádo, by mohli na rok požádat o odklad exekuce a využít peníze z humanitárních sbírek pro opravu domova. ČTK tyto informace sdělila prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. „Dle předběžných údajů žije v obcích zasažených tornádem 430 až 450 lidí v exekuci. My však nemáme přístup do evidence, a tak obcházíme obyvatele poničených domů a ptáme se jich, zda jsou v exekuci. Mnohdy nám to nechtějí říct. A tak jsme se dohodli, že je obejdou starostové, vysvětlí jim, co hrozí, a jak můžeme pomoct," konstatovala Rohanová.

Jakýkoli dar může podle ní exekutor zabavit, tedy i peníze z humanitárních sbírek. „Využijeme jednoduchý právní nástroj, a to odklad exekuce na dobu jednoho roku. S vyřízením dokumentů pomůžeme. Jakmile lidé žádost podají, až do doby rozhodnutí soudu jim exekutor nemůže nic vzít. Pokud exekutoři či věřitelé nebudou s odklady souhlasit, počítáme, že nám pomůže ministerstvo spravedlnosti apelovat na soudy," dodala. Hejtman Grolich na svém facebookovém profilu uvedl, že se lidé v exekuci musí při vyřizování darovacích smluv přiznat. „Pokud exekuci zamlčí, což se bohužel děje, tak právě o ty peníze mohou přijít. Obratem do všech domácností poputují přes obce informační letáky s kontakty a nadace o tom samozřejmě všechny žadatele o podporu informují," řekl Grolich. Podle jeho názoru se pracuje i na tom, aby lidé v exekuci dostali i dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. Pro to je však třeba připravit metodiku. „Prostě děláme všechno pro to, aby se i lidem s exekucí dostala co největší finanční podpora a exekutor jim na ni nemohl sáhnout," prohlásil hejtman.

Mediální zástupkyně komory České republiky Lenka Desatová ČTK odkázala na dřívější vyjádření komory, které uvádí, že současná právní úprava pamatuje i na situaci, která postihla obyvatele obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, a to například návrhem na odklad anebo návrhem na zastavení exekuce. „Navíc pokud jde např. o výplatu pojistného na úhradu vzniklých škod, takové plnění postihnout exekutor ani nemůže. Obdobné to bude i u ostatních forem pomoci, ať už finanční nebo materiální. Exekutorské komora ČR je přesvědčena, že tato mimořádná situace bude v rozhodování soudních exekutorů řádně zohledněna," stojí v jejím vyjádření. V tomto duchu vydala komora i doporučení pro soudní exekutory.

Odborné zdroje:

https://advokatnidenik.cz/2021/07/07/reakce-ek-cr-na-informace-k-exekucim-obyvatel-oblasti-zasazenych-tornadem/,

https://asociacepovinnych.cz/,

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/penize-ze-sbirek-by-mohly-zustat-i-lidem-v-exekuci-nesmi-ji-vsak-zamlcet/2060968,

https://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/2864-reakce-ek-cr-k-exekucim-obyvatel-zasazenych-tornadem?w=,

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/exekuce-sbirky-jizni-morava-tornado_2107031718_ban,

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/exekutorska-komora-exekuce-tornado-jizni-morava_2107041820_ada.

Mgr. Petr Jezdinský, právník

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top