Blog


Opozice varovala vládu ohledně odkladu splátek úvěrů.

8 / 4 / 2020

Vážení čtenáři a klienti, opoziční poslanci varovali vládu na schůzi rozpočtového výboru Sněmovny, že legislativní novela zákona o spotřebitelském úvěru nesplňuje podmínky pro schválení v nouzovém stavu a hrozí její protiústavnost. Výbor nakonec novely o spotřebitelském úvěru i novelu o odkladu splátek úvěrů na půl roku podpořil. Teď ji ve stavu legislativní nouze posoudí poslanci.

Česká bankovní asociace (ČBA) zpracovala právní stanovisko, kde varuje před protiústavností návrhu. O ústavní konformitě pochybují i ústavní právníci. Moratorium na splácení úvěrů je vstupem do smluvních vztahů mezi klientem a obchodní bankou respektive nebankovní společností. Podle poslankyně a členky výboru Věry Kovářové (STAN) je třeba pomoci občanům, kteří kvůli koronavirové krizi nezvládají splácet své závazky, ale návrh by měl projít řádnou diskuzí, ve které by zazněly argumenty pro i proti. Riziko protiústavnosti vzhledem k časovému rozsahu působnosti návrhu zákona a způsobu jeho přijetí v legislativní nouzi podle ní pravděpodobně bude existovat.

Vládou regulované právní předpisy regulující splácení spotřebitelských a hypotečních úvěrů by se podle některých právníků snadno dostaly do kolize s článkem 11 odst. 4 Listiny základních práv a svobod (LZPS), který říká, že vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. O žádné náhradě přitom vládní návrhy nehovoří. Judikatura Ústavního soudu i Nejvyššího soudu však náhrady za omezení vlastnického práva zpravidla přiznává.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu České justice (ICHL) a (EPA))

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top