Blog


Ombudsman chce, aby odměny pro zdravotníky byly vyňaty z exekuce.

12 / 4 / 2021

Vážení čtenáři, veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček apeluje na českou vládu i členy Poslanecké sněmovny, aby mimořádné odměny pro zdravotníky v souvislosti s pandemií covidu-19 byly legislativně vyňaty z exekuce a oddlužení. Na podzim se zabýval podněty těch, kterým kvůli oddlužení nebyla odměna vyplacena v plné výši.

„Mám za to, že je v rozporu s dobrými mravy (contra bonos mores) a principem spravedlnosti tyto mimořádné odměny postihnout (v exekuci/oddlužení) jen proto, že na ně současná právní úprava (ať insolvenční zákon či občanský soudní řád) nepamatuje," konstatoval Dr. Křeček.

Mimořádné odměny jsou součástí mzdy či platu a v případech, kdy má zdravotník na mzdu nařízenou exekuci, je mu z větší části zabavena, poněvadž se jedná o příjem, který také podléhá exekuci.

Je-li zdravotníkovi povoleno oddlužení, mohla by tato mimořádná odměna být posuzována jako tzv. mimořádný finanční příjem, který by měl být také použit pro uspokojení věřitelů. Pokud jde o oddlužení, tuto situaci podle ombudsmana napravil Vrchní soud v Praze, který rozhodl, že mimořádné odměny zdravotníků nemají být podle insolvenčního zákona posuzovány jako mimořádný příjem a nemají být zahrnuty do oddlužení. O tomto soudním rozhodnutí jsme ostatně informovali na: https://www.expresvykup.cz/sebrat-mimoradne-covidove-odmeny-zdravotnikum-v-oddluzeni-by-bylo-amoralni/.

Mimořádné odměny mají přijít zdravotníkům znovu letos na jaře, podle veřejného ochránce práv tak má zákonodárce dost času na to, aby tuto problematickou záležitosti legislativně upravil. Stejně tak by podle něj mělo být přihlédnuto i k roli pracovníků v sociálních službách či dalších profesí, kterým budou tyto mimořádné odměny také vyplaceny. „Apeluji proto na vládu ČR a také na Poslaneckou sněmovnu ČR, aby co nejdříve legislativně tuto nespravedlnost napravila a přijala pravidla, aby mimořádné odměny zdravotníkům, eventuálně dalším osobám, jež budou poskytnuty, nepodléhaly exekuci ani oddlužení," uvedl ombudsman.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů České justice a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top