Blog
8 / 4 / 2021
Vážení čtenáři, milí klienti, nesplácení finančních závazků domácností začalo bohužel v posledních dvou měsících pomalu stoupat. Zatím se to týká občanů naplno zasažených důsledky pandemie koronaviru a lidí s nízkými příjmy. Objem nesplácených půjček narostl o čtvrtinu. Toto zjištění vyplývá ze statistik inkasní agentury M.B.A. Finance, která spravuje retailové pohledávky velkých korporací.
„Až odezní efekt protiepidemických opatření vlády, přestane splácet i hodně domácností ze střední třídy. Vedle toho existuje skupina spoluobčanů, které se i přes pokles ekonomiky daří. Pandemie tak akceleruje rozevírání pomyslných nůžek bohatství českých domácností," řekl ČTK provozní ředitel společnosti Jakub Zetek. Počet dlužníků, kteří nezvládají platit své závazky, narůstá. Kvůli opatřením proti pandemii přišli o zaměstnání, nebo o živnost a finanční rezervy jim docházejí. „Objem pohledávek z finančních produktů, které jsou tři, až šest měsíců po splatnosti, stoupl o 25 procent. To znamená, že lidé v problémech po půjčkách přestanou platit i další výdaje spojené s každodenním fungováním domácnosti," upozornil správně Zetek
Vývoj podle jeho názoru bude analogický jako po splasknutí hypoteční bubliny v roce 2008. „Na počátku minulé krize jsme registrovali jen pozvolný nárůst nesplácení. Ale od roku 2010 skokově rostly pohledávky ve všech oblastech. Vedle půjček a leasingů občané přestali platit za telefony, pojistky a energie. A za několik dalších měsíců došlo i na hypotéky a nájmy. Nejviditelnější to bylo na kartách, kterými lidé platili běžnou spotřebu. Počet nesplácených karet narostl o 300 procent a pětinu jejich uživatelů jsme řešili opakovaně," popsal Zetek. Jestliže se naplní černá očekávání a více občanů bude mít problémy se splácením, je podle Zetka potřeba zachovat chladnou hlavu a začít otevřeně jednat s věřiteli.
Obavy obyvatel ze zadlužení ukazují spotřební úvěry, které loni po osmi letech nepřetržitého růstu vykázaly pokles přes půl procenta. Našinci se snaží šetřit a odkládají nákupy dražších věcí, poněvadž se bojí, co přijde. A kvůli uzavření obchodů a služeb utrácejí méně i za běžnou spotřebu. To nahrává k vytváření rezerv a důslednému vedení rodinného rozpočtu, což je v této době maximálně rozumné. Podle bankovních vkladů existuje poměrně velké množství občanů, kterým se i v pandemii ekonomicky daří, a kterým uzávěra společnosti dokonce přinesla možnosti vyšších výdělků. Ovšem mnohem větší skupina domácností se z následků pandemie vzpamatuje až poté, kdy dojde k masivnímu oživení tuzemského národního hospodářství, které u minulé krize přišlo zhruba po pěti letech od jejího začátku. Do té doby existuje riziko, že se bude v populaci prohlubovat socioekonomická nerovnost.
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)
Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.