Blog


Občanům se daří šetřit, hlavně si hlídají vodu a energie.

9 / 4 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, většině Čechů, Moravanů a Slezanů se daří v tomto roce plnit předsevzetí šetřit pod vlivem prudkého zdražení energií a zároveň rychle rostoucí (tzv. pádivé) inflace. Hlídají si vodu, energie i výdaje za jídlo, rezervy mají v dopravě. Toto zjištění vyplývá z nezávislého šetření společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

Nejúsporněji se Češi chovají při spotřebě vody, čisté svědomí má v této oblasti 87 procent lidí. Naopak pouze tři procenta dotazovaných uvádí, že svou spotřebu vody nijak nehlídají. Podobné je to u energií. Asi 83 pct Čechů šetří na vytápění a 81 procent na elektrické energii, ať už prostřednictvím energeticky nenáročných spotřebičů, využíváním úsporných žárovek a dalších úsporných opatření.

Na jídle šetří asi 80 procent respondentů. Nenakupují např. zbytečně velké množství jídla, nevyhazují jídlo nebo k nákupu využívají akce. Potravinové i další akce pravidelně sleduje a bere v úvahu při rozhodování o nákupu 68 procent dotazovaných. Pouze šest pct lidí zvýhodněné nabídky zcela bojkotuje. Dvě třetiny dotazovaných současně nenakoupí na základě letáku či reklamy, aniž by se přesvědčily o výhodnosti nabídky. Správně nastavené smlouvy, ať už s dodavateli energií, mobilními operátory nebo u finančních produktů, zmiňují tři čtvrtiny Čechů. V tomto ohledu se ale často mohou mýlit. Experti doporučují revidovat smlouvy alespoň jednou ročně, aby nebyly zastaralé. "Situace na trhu se neustále mění, a pokud se klienti nezajímají o současné trendy či výhodné nabídky, mohou jim doslova protékat peníze mezi prsty," upozornil marketingový ředitel Cofidisu Milan Bouda.

Největší rezervy v šetření mají české domácnosti dle výzkumu v oblasti dopravy. Více než desetina respondentů uvádí, že na dopravě vůbec nešetří a o alternativy běžného ježdění autem se nezajímá. Na rozdíl od všech ostatních zkoumaných oblastí, kde nejčastěji šetří starší generace, dosahuje v oblasti dopravy nejlepších výsledků naopak generace nejmladších lidí do 26 let.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Cofidis a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top