Blog


Občanů vstupujících do oddlužení stále ubývá.

6 / 9 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, nových insolvencí přes léto opět ubylo. A to i přes skutečnost, že Česká republika čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Podle ministerstva spravedlnosti se krize historicky do zvýšení počtu návrhů na povolení oddlužení promítaly až s určitou setrvačností v řádu let. „Nelze také vyloučit, že řada dlužníků vyčkává na přijetí novely insolvenčního zákona, která si klade za cíl zkrátit dobu oddlužení z dosavadních 5 let na 3 roky," sdělil České justici mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Podle výzkumu společnosti PAQ Reseach navíc řada dlužníků o oddlužení stále reálně neví, nebo má natolik zkreslené informace, že nevěří, že je pro ně dostupné, doplňuje Řepka. Pro informovanější dlužníky podle jeho názoru nemusí být institut oddlužení dostatečně atraktivní, neboť vyžaduje aktivní úsilí a plnění řady povinností. Za uplynulých sedm měsíců letošního roku vyhlásilo bankrot podle společnosti Insolvence 2008 416 obchodních společností, 3 201 živnostníků a 8 348 fyzických osob. Ubývá i lidí s exekucemi, tento trend potvrzují statistiky Exekutorské komory České republiky za 1. pol. roku 2022. Poklesl také počet nově zahájených exekucí.

Novelu insolvenčního zákona, která vychází z evropské směrnice, by podle náměstka Karla Dvořáka měl resort předložit na podzim. Aktuálně probíhají politická jednání se šéfy poslaneckých klubů.

Očekáváme nárůst počtu podaných návrhů na povolení oddlužení právě po přijetí dosud připravované novely insolvenčního zákona, která reaguje mj. na jeden z cílů definovaných programovým prohlášením vlády, a sice zkrátit dobu trvání insolvenčního řízení na 3 roky," uvedl mluvčí resortu spravedlnosti s tím, že počet žádostí o oddlužení bude v příštích letech růst i kvůli ekonomické krizi.

Aktuálně platí délka 5 let, přičemž zkrácené tříleté oddlužení je vyhrazeno pouze vybraným kategoriím zranitelných osob, např. starobním důchodcům. Legislativní novela by mohla platit od poloviny roku 2023.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ministerstva spravedlnosti a České justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top