Blog


Občané České republiky pokračují v úsporách energií.

9 / 7 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, Češi, Moravané a Slezané pokračují v úsporách při spotřebě plynu a elektřiny i v letošním roce. V 1. kvartálu zatím využili přes 27,3 terawatthodiny (TWh) plynu, což činí v meziroční komparaci o 13,3 procenta méně. Zhruba o pět procent oproti loňsku zatím klesla i spotřeba elektřiny. Toto zjištění vyplývá z dat Energetického regulačního úřadu (dále jen "ERÚ"). Spotřeba energií přitom klesala již v loňském roce.

Pokles spotřeby plynu je podle dat úřadu patrný zatím v každém kalendářním měsíci. Nejvýraznější rozdíl byl v lednu, kdy Češi omezili využití plynu oproti loňskému počátku roku téměř o pětinu.Vliv měla vyjma mírně teplejšího počasí také skutečnost, že spotřeba začala v loňském roce výrazněji klesat až po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajině.

I v dalších měsících ovšem omezování spotřeby letos pokračuje. Např. v březnu, kdy byla průměrná teplota o 1,3 stupně vyšší než loni, činí meziroční pokles 15,5 procenta. Po očištění od vlivu počasí a paroplynové elektrárny Počerady jsou úspory 8,3 procenta, vyplývá z dat úřadu.

Češi nadále šetří i s elektřinou. ERÚ má zatím dostupná data za první dva měsíce letošního roku, v obou se meziročně spotřeba rovněž snížila. Do konce února zatím bylo spotřebováno přes 10,74 TWh elektřiny, což je v průměru asi o pět procent meziročně méně.

Ještě výrazněji je letošní omezení spotřeby energií v České republicezřejmě vesrovnání s dlouhodobým průměrem z let 2017 až 2021. Z dat serveru Amper Meteo vyplynulo, že spotřeba elektřiny z letošního března je po očištění od vlivu počasí oproti dlouhodobému průměru skoro o sedm procent nižší a u plynu nižší o 17,4 procenta. Pokračuje tak trend z loňského roku, kdy především v důsledku rostoucích cen energií Češi omezovali využití základních energií.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ERU a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top